YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölümcül virüsün kaynağı bulundu
Almanya'da bir çok kişinin ölümüne nedenolan virüsün kaynağı bulundu... Daha önce suçlu gösterilen salatalıklar masum çıktı... Virüsün kaynağı bozulmuş sebze lifleri...
Ölümcül virüsün kaynağı bulundu
11 Haziran 2011 / 08:40 Güncelleme: 11 Haziran 2011 / 08:42

Almanya, şu ana kadar Avrupa’da onlarca kişinin ölümüne neden olan Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) bakterisinin kaynağını bulduklarını açıkladı. Bakterinin, bozulmuş sebze filizlerinden kaynaklandığı belirtildi.

Almanya’nınKochUlusal Sağlık Enstitüsü BaşkanıReinhard Burger, yaptıkları araştırmalar sonucu elde edilen bulguların, ölümcül bakterinin kaynağı olarak “sebze filizlerini” gösterdiğini belirtti. Burger, “Bozulmuş filizleri yiyen kişilerin, kanlı ishal rahatsızlığı veya EHEC’in diğer semptomlarını gösterme ihtimalinin dokuz kat daha yüksek olduğunu” söyledi.

ÖLÜ SAYISI 31’E YÜKSELDİ

Reinhard Burger ayrıca, Almanya’da EHEC’den hastalananların sayısının azaldığını, yine de salgının henüz sona ermediğini, yeni vakaların ortaya çıkabileceğini ifade etti. Federal RiskDeğerlendirme Enstitüsü Başkanı AndreasHensel de domates, salatalık vemarul tüketilmemesi uyarısının kaldırıldığını belirtti.Öte yandan, EHEC bakterisi salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 31’e yükseldiği bildirildi.

TÜRKİYE İÇİN TEHDİT YOK

TohumSanayicileri ve Üreticileri Altbirliği Başkanı İlhami Özcan Aygun, EHEC bakterisi ile ilgili, “Halihazırda Türkiye’yi tehdit eder hiçbir olgu, olay ya damünferit bir hadise kaydedilmemiştir’’ dedi. Aygun ‘Avrupa’dan yapılan taze sebze ithalatının durdurulduğu’ gibi beyanların da asılsız olduğunu söyledi. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler