YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm makinalarına el koydular!
Ölüm makinalarına el koydular!
20 Haziran 2012 10:26
Suriye'ye yola çıkan MI 25 savaş helikopter-leriyle yüklü Rus gemisi, İskoçya açıklarında durduruldu. ABD'nin 'ricası' üzerine İngiltere'nin devreye girdiği, geminin sigorta poliçesinin iptal edildiği belirtildi

Gözler Meksika'daki G20 zirvesinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e karşı tutumuna çevrilmişken, Moskova yönetiminin Şam rejimine göndermeye çalıştığı gemi gündemin ilk sırasına oturdu. Suriye yönetiminin Sovyetler döneminde Moskova'dan satın aldığı ve Rusya'da bakımdan geçirilen MI 25 savaş helikopterlerinin yüklü olduğu gemi İskoçya açıklarında durduruldu. Geminin Suriye'ye ulaşmaması için İngiltere hükümetinden gerekli önlemi almasını talep etti. Ve gemi İskoçya açıklarından geçtiği sırada devreye giren Londra yönetimi, sigorta şirketine sözleşmeyi iptal etmesini istedi. 'Alaed' isimli yük gemisinin sigorta poliçesini iptal eden Stanndard Club şirketi, geminin yola çıktığı Rusya'nın Kaliningrad limanına geri dönmesi gerektiğini gemiyi işleten şirkete bildirdi.

TÜRK KÖYÜNDEN DUYULDU

Geçtiğimiz gün 'Rus savaş helikopterleri Suriye yolunda, bu durum çatışmayı trajik bir noktaya taşıyacak' diyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'nın dünyaya göz göre göre yalan söylediği, 'modernize edilen' helikopterleri yeniymiş gibi gösterdiği ortaya çıkmıştı. Öte yandan Suriye'deki şiddet olaylarında dün 16 kişi hayatını kaybederken, İdlip kentine bağlı Harabjoz ve Zof köyleri yakınlarında çıkan çatışma sesi, Türk köylerinden de duyuldu.

1 MİLYON YENİ MÜLTECİ

Ülkelerindeki olaylardan kaçan, aralarında 35 asker ile ailelerinin de bulunduğu toplam 174 Suriyeli, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaparken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünya üzerinde 42 milyondan fazla insanın, zorla evlerinden ve yaşadık- ları toplumdan uzaklaştırıldığını söyledi.

Ban'ın '20 Haziran Dünya Mülteciler Günü' vesilesiyle yayımladığı mesajda, sadece son 18 ay içinde Fildişi Sahili, Libya, Mali, Somali, Sudan ve Suriye'de yaşanan ihtilaflar nedeniyle evlerinden edilenlerin sayısının bir milyondan fazlaya ulaştığı bildirildi.  (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler