YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm emrini bu iki ülke mi verdi?
Ölüm emrini bu iki ülke mi verdi?
27 Ekim 2011 08:56
Libya devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ABD ve Fransa'nın batı gizli servisleriyle ilişkilerini ifşa etmesinde korktuğu, bunun için de iki ülkenin Kaddafi'nin ölüm emrini verdiği iddia edildi.

ABD ve Fransa’nın ortak karar alıp Kaddafi’yi öldürttüğü iddia edildi. İki ülke, Kaddafi’nin uluslararası yargıda Batı gizli servisleriyle ilişkilerini ifşa etmesinden korkmuş.

Libya’da geçen hafta öldürülen Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin, olası bir yargılamada ‘eski dostu Batı ve onun istihbarat servislerinin pek çok sırrını ifşa edebilecek’ pozisyonda olduğunun başkent Trablus’ta bulunan belgelerle kanıtlanmış olması devrik liderin ölümüne dair soru işaretleri yaratmışken, dün bu şüpheleri doğrulayacak bir iddia geldi. Siyasi skandalları ortaya çıkarmasıyla bilinen haftalık Fransız Le Canard Enchaine gazetesi, Kaddafi’nin ölüm emrini ABD ve Fransa’nın verdiğini öne sürdü. Bir Fransız cumhurbaşkanlığı danışmanına dayandırılan haberde, Washington ve Paris’in ‘uluslararası bir mahkeme önünde Batı gizli servisleriyle ilişkilerini açığa vurmaması için Kaddafi’yi öldürttükleri öne sürüldü.

Kaddafi atom bombası etkisi yapar

ABD’nin Fransa’ya Kaddafi için “Yaşarsa atom bombasına dönüşür” dediğinin aktarıldığı haberde, danışmanın şu sözlerine yer verildi: “Batı’nın bu yeni dostu, hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde CIA veya Fransız gizli servisleriyle mükemmel ilişkilerini, Paris’in Afrikalı dostlarına yardımları ile ona buna dağıttığı ihaleleri ve belki daha vahim şeyler anlatabilirdi.” Habere göre 19 Ekim’de Pentagon’dan bir albay Fransız gizli servislerini arayıp Predator uçakların, Kaddafi’nin Sirte’de bir mahallede sıkıştırıldığını tespit ettiğini bildirdi. Uyarı üzerine 20 Ekim saat 8.30’da üç NATO uçağının Sirte’den kaçan 75 araçlık konvoya saldırısına ‘ABD Predatorları ve Fransız Mirage uçaklarının katıldığını yazdı. Saldırı sırasında Fransız özel kuvvetlerinin olay yerinde olduğu iddia edildi.

250 Kaddafi yanlısının cesedi bulundu

İddia doğruysa, konvoyda kimler olduğunun bilinmediğini açıklamış NATO’nun istihbarat üzerine harekete geçtiği ve daha da ötesinde, Batı’nın saldırı sonrası yaralı Kaddafi’yi, kendisini linç eden muhaliflerin eline bilinçli bıraktığı kanıtlanmış olacak.

Öte yandan Sirte’de dün Kaddafi askerlerine ait 267 ceset bulundu. Bu kişilerin de, önceki gün bulunan 53  asker gibi vurularak infaz edildiği belirtildi.

KADDAFİ AİLESİ NATO’YA SAVAŞ SUÇU DAVASI AÇIYOR

KADDAFİ’NİN ölümüne dair şüpheler, ailesini uluslararası hukuk mücadelesine yöneltti. Ailenin avukatı Marcel Ceccaldi, ‘savaş suçu’ işlediği gerekçesiyle NATO aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açmak istediklerini duyurdu. Cecaldi, “NATO uçakları Kaddafi’nin konvoyuna ateş açtı. Roma Anlaşması’nın 8. maddesinde ‘isteyerek adam öldürmek savaş suçu sayıldığı’ için bu temelde dava açılabilir. Kaddafi’nin öldürülmesi, koalisyon güçlerinin sivil halkı korumak için değil rejimi devirmek için orada olduklarını ortaya koyuyor’’ dedi.

OBAMA’DAN MUHALİFLERE LİNÇ TEPKİSİ

Korkunç işler yapsa da nezaketi hak ediyordu

ABD Başkanı Barack Obama’dan da Kaddafi’nin öldürülüş şekline tepki geldi. Obama, Kaddafi’nin öldürülmeden önce dövülüp taciz edilmesine dair fikri sorulunca ‘’Bu bize keyif vermemesi gereken bir durum. Her ne kadar korkunç şeyler de yapmış olsa, ölülerin de belli nezaket kuralları çerçevesinde muamele görmesi gerektiğini düşünüyorum’’ eleştirisi yaptı. Obama, ‘’Hiç kimse için böyle son istenmez ama sanırım bu, dünyanın dört bir yanındaki diktatörlere de halkın özgürlük istediğine dair güçlü mesaj verdi” dedi.

ULUSAL GEÇİŞ KONSEYİ’NİN TALEBİ

NATO Libya’da yıl sonuna kadar kalsın

ULUSAL Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, NATO’nun ‘Kaddafi yanlılarının ülkeden kaçmasını önlemek için yıl sonuna dek ülkede kalması gerektiğini’ söyledi. NATO yetkilileri ile görüşen Abdülcelil “Komşularımız ve dost ülkelerden teknik ve lojistik destek bekliyoruz” dedi. Önceki gün de petrol bakanı Ali Tarhuni, ‘NATO’dan en az 1 ay daha kalmasını istediğini’ açıklamıştı. Bunun üzerine, Libya operasyonunu 31 Ekim’de bitirme kararının resmileşeceği ve dün için planlanan NATO toplantısı yarına ertelendi.

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler