YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölüm dövmesiyle dolaşan halk
Ölüm dövmesiyle dolaşan halk
Ölüm dövmesiyle dolaşan halk
29 Nisan 2008 / 10:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Iraklılar her an bir cinayete kurban gidebileceklerini düşünerek kimliklerini dövmelerle vücutlarına kazıyor.


Irak, her gün mutlaka bir bombalı saldırının olduğu bir ülke. Her saldırı sırasında onlarca insan hayatını kaybediyor. Hayatını kaybedenlerin çoğu bazen kimlikleri tespit bile edilemiyor. Bu yüzden, sağ kalanlar aynı duruma düşmemek için çeşitli yollar geliştirmiş.


ÖLÜM DÖVMESİ


Irak'ta halk, öldürülmeleri halinde en azından cesetlerinin ailelerine geri dönmesini sağlamak için kimlik bilgilerini içeren dövmeler yaptırıyor. Adam kaçırma olaylarının sıkça yaşandığı ülkede, işgalin başından bu yana binlerce kişi ortadan kayboldu. Güvenlik görevlileri, ele geçirdikleri Iraklılardan aldıkları bilgilerle sürekli yeni toplu mezarlar buluyor, ancak uzun süre toprak altında ya da daha kötü şartlarda kalmış cesetlerin kimlik tespitlerini yapmak da neredeyse imkânsız.

Bu nedenle Iraklılar, ölümlerinin ardından vücutlarından kimlik tespiti yapılabilmesini kolaylaştırmak amacıyla kimlik bilgilerini içeren dövmeler yaptırıyor. Genellikle ilkel şartlarda yapılan dövmelerde kişinin adı, soyadı, adresi ve telefon numarası gibi bilgiler yer alıyor.

SAĞLIKSIZ YÖNTEM

Ancak bu yeni tür kimlik edinme yöntemi, Iraklı doktorları endişelendiriyor. Hijyenik bir ortamda steril aletlerle yapılması gereken dövmeler, çoğu zaman basit bir iğne ve mürekkeple yapılıyor. Bu da salgın hastalık riskinin yaygın olduğu ülke-de bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Ajanslar

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler