YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ölüm cezası alabilir'
'Ölüm cezası alabilir'
19 Kasım 2011 22:49
Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin ölüm cezası alabileceği açıklandı.

Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin (UGK) Adalet Bakanı Muhammed El Alagi, öldürülen devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin ölüm cezası alabileceğini açıkladı.

Seyfülislam Kaddafi'nin insanları öldürmeye kışkırtığını, kamu fonlarını kötüye kullandığını, paralı askerlerin işe alınmasından sorumlu olduğunu ileri süren Alagi, ''Bunlar, Libya başsavcısının Seyfülislam Kaddafi'ye karşı yönelteceği suçlamaların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor'' dedi. 

Alagi, Seyfülislam Kaddafi'ye yöneltilen suçlamaların, babası Muammer Kaddafi tarafından uygulamaya konulan kanuna göre ölüm cezasını gerektirdiğini söyledi.

UGK hükümetinin uluslararası standartlar çerçevesinde Seyfülislam Kaddafi'ye dava açmak için hazır olduğunu belirten Alagi, hükümetin Kaddafi'nin adil bir biçimde yargılanması için gerekli yasal ve hukuki prosedürleri kabul ettiğini belirti.

Uluslararası ve yerel örgütlere Seyfülislam Kaddafi'nin duruşmasını izleme çağrısında bulunan Alagi, soruşturmayı yöneten başsavcı resmi bir açıklama yapmadan önce Kaddafi'ye herhangi bir suçlama yöneltmelerinin mümkün olmadığını sizlerine ekledi.

Şubat ayında başlayan ayaklanma sırasında rejime karşı çıkan göstericileri öldürttüğü iddia edilen Seyfülislam Kaddafi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından da insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor.  AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler