YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ölüler Bayramı' çılgınlığı
'Ölüler Bayramı' çılgınlığı
29 Mart 2012 17:58
Ölüler için internette sanan mezarlar alıyorlar, sanal çiçek bırakıp, tütsü yakıyorlar.

Çin'de yaklaşan "Ölüler Bayramı" öncesi halk, internette satın aldığı sanal mezarlar ile ölmüş akrabaları için sanal tütsü yakıyor, sanal çiçek bırakıyor ve gerçek vefa duygularını sanal yöntemlerle gösteriyor.

Şinhua ajansına konuşan Çin'in kuzeyindeki Çangçun şehrine çalışan Can Cün, "Babamın tek çocuğuyum. Her ölüler bayramı babamın mezarı başına giderek vefamı göstermek istiyorum. Fakat çalıştığım yer, memleketime uzak. Gidemediğimden ölüler bayramı sürekli beni hüzünlendiriyordu. İnternetteki sanal mezarları görünce hemen babam için lüks bir mezar inşa ettirdim" diye konuştu.

Babasının sanal mezarı başında tütsü yakıp ona çiçek bıraktığını anlatan Can, "Gerçekte hayatta yapılabilecek herşey, sanal alemde de yapılabiliyor. Her ne kadar mezar gerçek olmasa da babama olan vefamın gerçek olduğunu düşünüyorum ve bunu babamın da hissettiğine inanıyorum" dedi.

Çin'de en çok kullanılan arama motorlarından baidu.com da "internet mezarlığı yazıldığında yaklaşık 1,4 milyon kaynağa ulaşılabiliyor.

İlgili yetkililer, Çin'de internette sanal mezar tasarlayan bine yakın şirket bulunduğunu belirtiyor.


-Yöntem sanal, vefa gerçek-


İnternette bulunan mezarlıklardan ölü yakınları için mezar satın alan Çinlilere, bu sanal mezarlara tıklayarak tütsü yakma, çiçek bırakma, sanal kağıt yakma, ölüye mesaj gönderme gibi hizmetler sağlanıyor. Hatta bazı sitelerde üç boyutlu mezar tasarımlarına rastlamak bile mümkün.

Çinli halk bilimi uzmanları, "Çin kültüründeki tütsü veya kağıt yakma gibi şeylerin sadece bir vefa duygusunun görüntüsel ifadesi olduğunu, önemli olanın insanları samimi bir şekilde ölü yakınlarına olan vefa duygusunu ifade etme gereksinimi olduğu"nun altı çizerek, "Sanal mezarların, halkın bu gereksinimini karşılamakta başarılı olduğu" yorumunu yapıyor.

Öte yandan Çinliler, "ölüler bayramı" için başka bir çılgın uygulama olan mezar başlarında kağıt ve kartondan yapılmış teknolojik ürünleri yakarak ölülerine "toplumun gelişimini hissettirmeye" çalışıyor. AA
 

Milyarlık Ülke
 // Mehmet Gürsoy
Yahu çinde ne adam biter nede ölü onun içinde sanal ortama taşımışlar işi, iyide yapmışlar. Çinde herkez ölüsüne gerçek tütsü yaksa aynı anda kaç milyon tütsü yanardı acaba ?...
30 Mart 2012 10:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler