YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı her geçen gün artıyor
Ölü sayısı her geçen gün artıyor
Ölü sayısı her geçen gün artıyor
09 Mayıs 2008 / 08:11 Güncelleme: 09 Mayıs 2008 / 00:00

Asrın kasırga felaketine sahne olan Myanmar'da ölü sayısının 100 bini bulabileceği belirtilirken Türk Kızılayı yardım için gittiği bölgede cunta yönetiminin engeline takıldı.


Myanmar’ı geçen hafta sonunda vuran kasırgadan kurtulanlar yaşam savaşı veriyor. Cuntanın çıkardığı zorluklar nedeniyle ülkeye yeterli gıda ve su yardımı ulaştırılamıyor


Myanmar Dışişleri Bakanlığı, ülkenin  "yabancı yardım ekiplerini ve gazetecileri kabul etmeye hazır olmadığını" bildirdi.
        


Bakanlığın, resmi New Light of Myanmar (Myanmar'ın Yeni Işığı) gazetesinde yayımlanan açıklamasında, "Myanmar'ın yabancı arama kurtarma ekipleri ile yabancı basın yayın kuruluşlarını kabul etmeye hazır olmadığı" ifadesine yer verildi.
        


Açıklamada, "Myanmarlı yetkililerin önceki gün, Katar'a ait bir uçakta bulunan yardım ekipleri ve gazetecileri durdurduğu, bu kararın uçaktaki ekipler hakkında yetkililere önceden bilgi verilmemesi nedeniyle alındığı" da ifade edildi.
       
         
Nergis kasırgasının vurduğu Myanmar'da muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin Ulusal Demokrasi Birliği Partisi, askeri yönetimden yarın yapılması planlanan anayasa referandumunu ertelemesini istedi.


Parti sözcüsü Nyan Win, "bu durumda referandum yapmanın uygun olmadığını" belirtti.
Sözcü, partinin referandumda halka "hayır" deme çağrısında bulunduğunu da söyledi.
        


Myanmar'da yeni anayasa için 10 Mayısta yapılacak referandum, 47 yerleşim biriminde ertelenmişti, ancak askeri yönetim, kasırga felaketine rağmen yeni anayasayla ilgili referandumu cumartesi günü  referandumunun ardından 2010 yılında genel seçimlerin yapılacağını açıklamıştı.
        


Myanmar'daki kasırga felaketinde resmi rakamlara göre ölü sayısı 23 bin, kayıp sayısı ise 42 bin. Bağımsız kaynaklar, gerçek rakamın açıklanandan çok daha fazla olduğunu, ölü sayısının 100 bini bulabileceğini belirtiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler