YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı bin 800'ü aştı iddiası
Kırgız istihbaratının korkunç iddiası: Ölü sayısı bin 800'ü aştı
Ölü sayısı bin 800'ü aştı iddiası
17 Haziran 2010 / 18:02 Güncelleme: 17 Haziran 2010 / 18:08

Kırgızistan'ın güney bölgesinde 11 Haziran'da  Özbek ve Kırgızlar arasında yaşanan etnik çatışmada gerçek ölü sayısının bin 800'ü aştığı iddia edildi. Ria Novosti haber ajansının Kırgız istihbarat servisi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, çatışmalarda hayatını kaybedenler resmi olarak açıklanandan en az 10 kat daha fazla.
       

Rus ajansa açıklamada bulunan kaynak, "Öncelikle yerel geleneklere göre insanlar cenazelerini bekletmek istemiyor. İlk gün defnediyor. Bu durumda hastanelere ya da morglara kaldırılmayanlar sayılmadı. İkinci olarak yerel yönetimler tamamen çöktüğü için tam rakam verebilecek herhangi bir otorite yok. Bazı bölgelerde ve köylerde de aileler toptan hayatını kaybetti. Kendileri ile ilgili bilgi alabilecek kimseleri kalmadı." değerlendirmesinde bulundu.
       

Son resmi açıklamalara göre ölü sayısı 191'e ulaşırken, yaralı sayısı da 2 bini aştı. Ancak Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva da bir çok kez gerçek rakamın çok daha yüksek olduğuna vurgu yaptı.
       

Kırgızistan'dan kaçarak Özbekistan'a sığınan mültecilerin sayısın da 100'e yaklaştığı iddia ediliyor. Kırgız yetkilileri Özbekistan'a sığınan mültecilerin 30- 35 bin olduğunu iddia ediyor.  Hala sınırı geçmek için bekleyen on binlerce insanın bulunduğu kaydediliyor. Bölgeye Rusya üç uçak dolusu insani yardım gönderirken, Türkiye, Çin ve Pakistan'dan da yardım malzemeleri göndermeye  başladı. ABD de Kırgızistan ve Özbekistan'da yaşanan trajedinin hafifletilmesi için 32 milyon dolarlık yardım sözünde bulundu.
       

OŞ'TA KIRGIZ ASKERİ BİRLİKLERİ OPERASYON BAŞLATTI
Çatışmaların merkezinde yer alan Kırgızistan'ın Oş kentinde askeri birlikler operasyon başlattı. Keskin nişancıları etkisiz hale getirmek ve bölgedeki silahların toplanması için çalışmalar sürüyor. Şehrin bazı bölgelerinde akşam saatlerinde silah seslerinin duyulduğu, bir kısım bölgeler de halen güven ortamının sağlanamadığı belirtiliyor.
 

Bazı küçük market ve iş yerleri çalışmaya başlarken, ana caddelerde halkın sokağa çıktığı görülüyor. CHA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler