YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 9'a yükseldi
Ölü sayısı 9'a yükseldi
14 Şubat 2010 09:39
Hindistan'ın batısında bir pastaneye düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 9'a çıktığı, yaralı sayısının ise 57 olduğu bildirildi.

Pune kentinde turistlerin yoğun olarak gittiği pastanede düzenlenen saldırıda 6 kişinin olay yerinde, diğerlerininse kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettiği belirtildi. Yaralılardan 19'unun da ilk tedavilerinin ardından taburcu edildikleri bildirildi.

Yetkililer, bir çanta içinde pastaneye bırakılan bombanın mahiyetini ve nasıl patlatıldığını tespit etmeye çalışıyor.

Bu arada, güvenlik güçleri tüm ülkedeki havalimanlarında, tren istasyonlarında ve marketlerde alarma geçirildi.

Yetkililer, pastanenin sadece 200 metre ötesindeki meşhur meditasyon merkezi Oşo Aşram'da, Mumbai saldırıları için hedefleri seçtiği suçlamasıyla karşı karşıya bulunan David Headley tarafından keşif yapıldığını söylediler.

Headley'in ayrıca pastanenin yakınındaki Şabad Yahudi merkezinde de incelemede bulunduğu belirtildi.

Bu bölgenin bir süredir teröristlerin hedefinde bulunduğunu ifade eden İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Şabad ve Oşo Aşram'ın da hedef olarak seçildiğini düşündüklerini söylediler.

Saldırının Hindistan ile Pakistan'ın arasının yumuşamaya başladığı bir dönemde olmasına dikkat çekiliyor. İki ülke Mumbai saldırılarından beri ilk resmi müzakerelerini 25 Şubat'ta yapmaya karar vermişlerdi.

Hindu milliyetçileri saldırının sorumlusu olarak Pakistan'ı gösteriyor.

Son saldırının, 2008'de Mumbai kentinde düzenlenen ve 166 kişinin hayatını kaybettiği bombalı eylemin ardından yapılan en büyük saldırı olduğu bildirildi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler