YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 65'e yükseldi
Ölü sayısı 65'e yükseldi
12 Haziran 2012 23:54
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun çeşitli kentlerde muhaliflere karşı düzenlediği operasyonlarda, çoğunluğu Humus'ta olmak üzere ölü sayısının 65'e yükseldiğini duyurdu.

Londra merkezli örgüt, operasyonların yoğun şekilde devam ettiği ve birçok semtinin harabe haline geldiği Humus'ta 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ve ağır silahlarla ateş edilmesi sonucu onlarca evin büyük hasar gördüğünü belirtti.

Örgüt, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte Halep'te 15, Lazkiye ve Haffe çevresinde 8, İdlib'te 5, Şam'ın banliyölerinde 6, Deyr Ez Zor ve Hama'da 3'er, Raka ve Dera'da 2'şer ve Kuneytra bir olmak üzere ölü sayısının 65'e yükseldiğini, onlarca kişinin yaralandığını kaydetti.

Bu arada, Dera'nın Harbet El Hazele beldesindeki hava saldırısında çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 kişinin yaralandığını ifade eden yerel aktivistler, Dera'nın Yadud bölgesinde güvenlik güçleri ve askerlerin ekili tarım alanlarını ateşe verdiğini aktardı.

Ordunun Lazkiye'nin Haffe ilçesindeki Zenkufe ve Meşrife köylerine baskın düzenlediğini ve halkın yardım çığlıkları attığını dile getiren aktivistler, bölgeye yardımın gelmemesi halinde rejimin bir katliam gerçekleştirmesinden korktuklarını bildirdi.

Humus'un Deyr Belabe bölgesinde gerçek bir savaş çıktığına, bölgede şiddetli patlamalar meydana geldiğine ve yaralılar olduğuna dikkati çeken aktivistler, güvenlik güçlerinin Humus'un Bab Amr semtinde 20 çocuğu tutukladığını ve eski humus bölgesini ise yoğun top ateşine tutuğunu vurguladı.

Ordunun Hula'da gerçekleştirdiği operasyonlarda ölü ve yaralıların olduğunu belirten aktivistler, Şam'ın çevre kenti Hamuriye'de meydana gelen patlamanın ardından bölgeden yoğun silah seslerinin yükseldiğini kaydetti.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin çeşitli kentlerinde uğradıkları silahlı saldırılarda ölen 25 güvenlik görevlisinin cenazelerinin, askeri hastanelerin morglarından alınıp defnedilmek üzere memleketlerine gönderildiğini duyurdu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler