YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 583'e yükseldi
Ölü sayısı 583'e yükseldi
10 Kasım 2010 08:59
Haiti'deki kolera salgınında ölenlerin sayısının 583'e yükseldiği bildirildi.

Yetkililer, dün başkent başkent Porto Prens'te bir kişinin bu hastalıktan öldüğünü, 73 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirterek, son derece yüksek bulaşma riski bulunan koleranın artık bir ulusal güvenlik sorunu olarak görüldüğünü tekrarladı.

Haiti makamları, ayrıca ülkenin kuzeyindeki Gonaives kentinde son günlerde çok sayıda kişinin koleradan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kentin Belediye Başkanı Adolphe Jean-François dün akşam AFP'ye yaptığı açıklamada, 4 ve 7 Kasımda hastanelerde tedavi gören 25 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda hastanın tedavisinin sürdüğünü kaydetti.

Belediye ekiplerinin battaniyelere sarılmış olarak, kent mezarlığının yakınlarına bırakılmış 40 ceset bulduğunu ifade eden Jean-François, bunların, hasta oldukları için taksicilerin almadığı civar köylerde yaşayan ve kente ulaşmaya çalışan kişiler olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı, kolera hastalarını tedavi amacıyla merkez kuracaklarını da belirtti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesinin (OCHA) sözcüsü Elisabeth Byrs, 21 kişinin ölümüne, 6 bin 610 kişinin evsiz kalmasına, yaklaşık 50 bin kişinin tahliyesine neden olan Tomas kasırganın, Haiti'de koleranın yayılma riskinin artırdığını belirtmişti.

Uzmanlar, kirli su ve gıdadan yayılan koleraya yol açan salgının en büyük kaynağının, Haiti'nin merkezini ikiye ayıran Artibonite nehri olduğunu belirtiyor.
aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler