YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 47'ye yükseldi!
Ölü sayısı 47'ye yükseldi!
26 Mayıs 2012 20:49
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülke genelinde ordunun yönetim karşıtlarına düzenlediği operasyonlarda ölü sayısının 47'ye yükseldiğini duyurdu.

Londra merkezli örgüt, İdlib'te 13, başkent Şam'ın banliyölerinde 12,  Humus'ta 7, Dera'da 4, Halep ve Hama'da ikişer ve yerleri henüz belli olmayan 7 kişi olmak üzere operasyonlarda ölenlerin sayısının 47'ye ulaştığını belirtti.

Halep'in Sadallah sahasında incelemelerini tamamlayan BM gözlemcilerinin bölgeden ayrılmasından sonra güvenlik güçlerinin yönetim karşıtı gösterilere müdahale ettiğini aktaran Konsey, ordunun Humus'un Kuseyr semtine havan topuyla saldırısı sonucu çok sayıda sivilin yaralandığını bildirdi.

Şam ve çevre kentlerde güvenlik güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını duyuran Konsey, rejime bağlı kuvvetlerin Humus'un Rastan ilçesine akşam saatlerinde düzenlediği roket saldırısında çok sayıda kişinin yaralandığını ve halkın kontrol noktalarından dolayı ilçeden çıkamadığını belirtti.

Rejimin Annan ateşkes planını 12 Nisan'dan bu yana 10 bin 38 kez ihlal ettiğini dile getiren Konsey, ''yürürlüğe girdiği günden bu yana bin 600 kişinin öldüğü planın başarısızlığa uğradığını'' açıkladı.

Hula'ya gelen BM gözlemcilerinin dün gece ilçede öldürülen 92 kişinden 32'sinin çocuk olduğunu belirlediğini dile getiren Genel Devrim Konsey Üyesi Ebu Ubeyde ise ''Annan Planı'nın sivil ölümlerini durdurmadığını'' ve yönetime zaman kazandırdığını ifade etti.

Yaz aylarının başlamasıyla rejimin operasyonlarını artıracağını vurgulayan Ebu Ubeyde, "Ateşkesin tam olarak uygulanması için daha ne kadar insanın ölmesi gerekiyor" diye konuştu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler