YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 34'e yükseldi
Ölü sayısı 34'e yükseldi
02 Ağustos 2010 17:31
Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıları nedeniyle çıkan yangınlar Rusya'yı tehdit etmeye devam ediyor.

Yüzlerce farklı alanda çıkan yangınlarda ölü sayısı 34'ü bulurken, toplam 121 bin 500 hektarlık alan yanarak kül oldu. Resmi rakamlara göre bin 200 ev kullanılamaz hale geldi ve 30'dan fazla bölgede olağanüstü hal ilan edildi.
       

Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada başkent Moskova, Voronej, Nijni Novgorod ve Mordovya cumhriyetinde 200'den fazla yerleşim bölgesinin yangın tehdidi altında olduğu uyarısı yapıldı. Yangın söndürme çalışmalarında 25 bin araç ve 240 bin kişi görev yapıyor. Olağanüstü Hal Bakanlığı'na ait tüm yangın sönderme uçak ve helikopterleri görev başında.
       

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 'ulusal felaket' olarak tanımladığı yangınlarla mücadele için Rus ordusunun da herekete geçtiğini söyledi. Savunma Bakanı  Anatoli Serdyukov'la görüşen Medvedev, "Malesef olağanüstü hal bakanlığına ait ekipler, yerel birlikler maalesef yeterli değil. 30-40 yılda bir gerçekeleşen tabi bir afet." değerlendirmesinde bulundu. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler