YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 307'ye yükseldi
Suriye'de yaşanan yeni gelişmeler...
Ölü sayısı 307'ye yükseldi
27 Eylül 2012 / 09:26 Güncelleme: 27 Eylül 2012 / 09:38

ÖLÜ SAYISI 307'YE YÜKSELDİ

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye ordusunun başta başkent Şam ve banliyöleri olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde yürüttüğü operasyonlarda ölenlerin sayısının 307'e yükseldiğini duyurdu.

Şam'ın Zivabiye, Berze, Cobar ve Hacer Esved bölgesinde 131 kişinin kurşuna dizilerek infaz edildiğini açıklayan SNHR, Şam'ın banliyölerinde toplam 141 kişinin öldüğünü kaydetti.

Örgüt, operasyonların sürdüğü Deyru'z Zor'da 44, Humus'ta 29 Halep'te 24, Dera'da 21, Hama'da 35, Haseke'de 6, İdlib'te 6 ve Kuneytra'da da 1 kişi olmak üzere ülke genelindeki olaylarda ölenlerin sayısının 307'ye yükseldiğini duyurdu.

Öte yandan Hama'nın Raşa ve Munir köylerinin savaş uçaklarıyla bombalandığını ifade eden Şam haber ağı (SNN), kentte öldürülen 15 kişinin, Meşe Erbain bölgesindeki bir işyerinin kuyusunda boğazları kesilmiş bir halde bulunduğunu belirtti.

Savaş uçaklarının Halep'in banliyölerini de bombaladığını kaydeden SNN, Dera kentinin Deal, Tafas ve Naine bölgelerinde ise Esed birlikleriyle Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler arasında çatışma yaşandığını bildirdi. SNN, Dera'nın Bukemal beldesinde de iki ordu arasında çatışmaların yaşandığını belirterek, Kuneytra'nın Cebet el-Haşeb beldesinin ise yoğun top ateşi altında olduğunu kaydetti.

DAVUTOĞLU, AHMEDİNEJAD'LA SURİYE'Yİ GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinde, Suriye'de kanın durması için İran'ın da nüfuzunu kullanmasını beklediklerini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, daha önce programda olmayan bu görüşme, BM Genel Kurulu 67'inci dönem toplantıları sırasında, iki heyetin karşılaşmasının ardından İran tarafının teklifi üzerine yapıldı.

Görüşmede Davutoğlu, İslam dünyasının bugün içinde bulunduğu çeşitli sorunlar olduğunu, bunların da açıklık ve şeffaflık çerçevesinde ele alınmasının yararlı olacağında birçok kişinin mutabık olduğunu söyledi. Ahmedinejad da bu konudaki görüşlerini aktardı.

Arap Baharı'na ilişkin gelişmelerden bahseden Davutoğlu, Mısır'daki yeni hükümete dikkati çekti.

Görüşmede, Davutoğlu ve Ahmedinejad, Suriye konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Davutoğlu, Esed rejimine Arap Baharı başladığından beri Türkiye'nin yaptığı telkinleri aktardı. Türkiye'nin Suriye halkının yanında yer aldığını belirten Davutoğlu, Türkiye-Mısır ve İran arasında Kahire'de yapılan toplantıyı övdü.

Davutoğlu, Suriye'de kanın durması için İran'ın da nüfuzunu kullanmasını beklediklerini, son Kahire toplantısının da bu çerçevede yararlı bir adım olduğuna inandıklarını kaydetti.

Ahmedinejad da Suriye'de akan kanın durmasını arzu ettiklerini, bu konuda çaba harcadıklarını ve harcamaya devam edeceklerini söyledi.

''Açıklamalar hissiyatımızı yansıtmıyor'' mesajı

Edinilen bilgiye göre, görüşmede Türk-İran işbirliğinin çok önemli olduğu hususunda iki taraf da mutabık kaldı. Bu çerçevede, Davutoğlu terörle mücadele konusunu da gündeme getirdi.

Davutoğlu, ayrıca son dönemde bazı İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamaları hatırlatarak, bu açıklamalardan Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı aktardı. Ahmedinejad da, İran'ın ve bizzat kendisinin Türkiye ile ilişkilere çok önem verdiğini belirterek, bu yapılan açıklamaların İran'ın tutumunu ve kendilerinin hissiyatını yansıtmağını kaydetti. Ahmedinejad, ancak kendisi, meclis başkanı, dışişleri bakanı gibi yetkililerin açıklamalarının İran'ı temsil eden açıklamalar olduğuna dikkati çekti.

Görüşmede Davutoğlu, Myanmar'ı ziyareti hakkında bilgi verdi, Somali'deki durum ve Türkiye'nin yardımlarından da bahsetti.

BM Genel Kurulu çerçevesinde Sudan ve Güney Sudan Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşmeleri aktaran Davutoğlu, her iki ülkenin de içinde bulunduğu durumla ilgili değerlendirmeler yapıldığından bahsetti.

DÖRTLÜ SURİYE TOPLANTISI ERTELENDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde yapılması planlanan dörtlü Suriye toplantısı ertelendi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali New York'ta basına yaptığı açıklamada, bu hafta New York'ta yapılması planlanan toplantının Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantıda bulunamayacak olmasından dolayı ertelendiğini duyurdu.

Türkiye, Mısır, İran ve Suudi Arabistan'ın katılımı ile oluşan dörtlü Suriye toplantısının, New York'ta BM Toplantısı sırasında yapılmasına karar verilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül'de Ankara'da düzenlenecek olan AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi'yle ilgili çalışmalar nedeniyle New York'a gidemeyeceğini açıklamıştı.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler