YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölü sayısı 101'i geçti!
Ölü sayısı 101'i geçti!
13 Mart 2012 23:56
Suriye Genel Devrim Konseyi, güvenlik güçlerinin ülkenin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı düzenlediği operasyonlarda ölenlerin sayısının 101'i aştığını duyurdu.

Konsey, birkaç günden bu yana operasyonların düzenlendiği ülkenin kuzeyindeki İdlib kentinde 40'ı idamdan 63, 1.5 ayı aşkın süredir operasyonların devam ettiği Humus ve çevresinde 14'ü idamdan 27,  Halep'te 3, başkent Şam'ın banliyölerinde 4,  Hama ve Dera'da da ikişer kişinin güvenlik güçlerinin ateş açması sonucunda hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Humus'un Kerm El Zeytun ilçesinde güvenlik güçlerince idam edilen 14 kişinin kimliklerinin belirlendiğini vurgulayan Konsey, idamların son bir ayda arttığını ve dünya kamuoyunun çocuk ve kadın idamlarına karşı önlem alması gerektiğini ifade etti.

Konseyden yapılan açıklamada, ''rejim son dönemlerde, muhalif saflarına katılan fertlerin ailelerini hedef alarak onların çocuklarını ve ailelerini öldürüyor'' denildi.

Öte yandan, yerel aktivistler, akşam namazından sonra birçok kentte yönetim karşıtı gösterilerin tekrar başladığını, güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açtığını dile getirerek, olayda ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi.

Ordunun başkent Şam'ın bazı semtlerine ağır silahlarla girdiğini aktaran aktivister, elektrik ve iletişimin olmamasından dolayı buradan seslerini dünyaya duyuramadıklarını kaydetti.

Özel hastanelerden devlet hastahanelerine güvenlik güçleri tarafından götürülen yaralı muhaliflerin daha sonra idam edildiğini belirten görgü tanıkları ve aktivistler, bu olayın İdlib'e bağlı Maret El Numan ilçesinde yinelendiğini hatırlattı.

Ülkede dolardaki artışa paralel fiyatların da yükseldiğini ve halkın alım gücünün çok zayıfladığını anlatan aktivistler, halkın bazı temel gıda malzemelerine ulaşmakta zorluk çektiğini, mazot ve mutfak tüpü bulamadığını vurguladı.

Toplu taşıma araçlarında sonra rejimin şimdi de asker taşımada ticari taksileri de kullandığını ifade eden aktivistler, operasyonların düzenlendiği kentlerde halkın korkudan dışarı çıkamadığını, çıkanların ise keskin nişancılar tarafından vurulduğunu belirtti.

Bu arada, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun tutukluları taşımada Kızılay araçlarını ve ambulansları kullandığını kaydetti.

Örgüt, güvenlik güçlerinin Hama şehrinde tutuklu kadın ve çocukları bu araçlarla tutuklu merkezlerine taşıdığını belirtti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler