YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olmert, barış gücünü neden kabul etmez?
Olmert, barış gücünü neden kabul etmez?
Olmert, barış gücünü neden kabul etmez?
15 Ocak 2009 / 18:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı bugün ( 15 Ocak 2009 ) Kahire’ye gidecek. Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı da Ahmet Davutoğlu’nun heyetinin temasları da sürüyor.


Türk diplomatların teması bunla da sınırlı değil. Başka girişimler de var: Hamas Suriye ve Mısırlılarla direkt temas içerisinde. Ancak Mısır yönetimiyle Hamas arasında güven bunalımı var. Bunun için bazı bölge ülkelerinin de talebiyle Türkiye daha aktif bir rol üstlenmiş durumda. Dışişleri kaynakları bazı ülkeler “Türkiye olmazsa Mısır bir barış planının içinden çıkamaz” dediğini bildirdi. Türkiye ile El-Fetih arasında da görüşme trafiği var. FUY lideri Mahmut Abbas, Türkiye’nin çabalarına tam destek veriyor. 


Türkiye’nin girişimleri zemin bulmaya başladı. Hem Hamas, hem de İsrail tarafları barış müzakereleriyle ilgili görüşmelerini sürdürüyor.    


BARIŞ GÜCÜ MÜ? GÖZLEMCİ ÜLKE Mİ?


Fiili bir barış gücü olmayacak. Türk Dışişleri şu an üzerinde çalışılan planda Kosova ve Lübnan’daki gibi bir barış gücünün oluşturulmasını öngörmüyor. Böyle bir yapı İsrail için teslimiyet anlamına geleceği için Olmert hükümeti tarafından kabul edilemez.


Şu an müzakerelerde gözlemci ülkeler oluşturulması konuşuluyor. Ateşkes sağlandığı taktirde anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığı gözlemci ülkeler tarafından denetlenecek. Tabi ki Gazze’ye sınırı olması nedeniyle Mısır da bu işin tarafı.


Olası bir anlaşmada garantör ülkeler de gündeme gelebilir. Bazı ülkeler garantör olacak, bazı ülkeler ise gözlemci olacak. 


GAZZE’DE BARIŞ SÜRECİ KONUSUNDA DEZENFORMASYON YAPILIYOR


Barış planı konusunda fiilen işin içinde sadece Türkiye, Mısır, Suriye, İsrail ve Filistin’deki taraflar var. Oldukça yoğun bir görüşme trafiği var. Ancak diplomatik kaynaklara göre; şu an barış girişimi ve görüşme trafiği çok ciddi şekilde dezenforme ediliyor; özellikle Fransa kaynaklı haberlerde.


İSRAİL TÜRKİYE’NİN TEPKİSİNİ BEKLEMİYORDU


Amerika’daki Yahudi lobisi ve Olmert yönetimi İsrail’in Gazze’ye saldırısının ardından Türkiye’nin sert tepkisini beklemiyordu. Türk Dışişleri özellikle bir konunun altını çiziyor: Türkiye İsrail’in saldırısına dini bir pencereden bakmıyor. Orantısız güç kullanıldığı ve sivil ölümlerin fazlalığı nedeniyle Türkiye’deki tepkilerin odağı İsrail oldu. Diplomatik kaynaklara göre aynı trajediyi İsrail yaşasa yine aynı tepki verilecekti.


Peki, Türkiye ticari anlaşmaların feshi, diplomatik ilişkilerin kesilmesi gibi daha sert tepkileri neden vermedi? Dışişleri yetkilileri Türkiye’nin netice alacak konumunu korumak için bu tür yollara başvurmadı. Türkiye bölgede daha fazla kanın dökülmemesi için diyalog zemininin zedelenmesini istemiyor.     


RICE SON DAKİKADA KARAR DEĞİŞTİRDİ


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde son ana kadar Amerika’nın “derhal ateşkes” kararına destek vereceğini söyledi. Tüm ülkelerin bir metin üzerinde uzlaşması için Konsey toplantısı geç saatlere kadar sürdü. Ancak oylama sırasında ABD’nin görüşü bir anda değişti ve çekimser oy kullandı. Diplomatik kaynaklara göre; İsrail’in saldırılarına devam edeceği ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın bu tavır değişikliğinden zaten belliydi.


Kanalahaber.com/ Osman Yılmaz


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler