25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın187,842
 • BIST95.852
 • Dolar4,6082
 • Euro5,3629
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1063
 • İstanbul23 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya22 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri22 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olimpiyat meşalesi Çin karşıtı gösterilerle karşıl
Olimpiyat meşalesi Çin karşıtı gösterilerle karşıl
Olimpiyat meşalesi Çin karşıtı gösterilerle karşıl
07 Nisan 2008 / 10:54 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00

Olimpiyat Oyunları Meşalesi'nin, dünya turunun Londra durağında protestolarla karşılanması, neredeyse tüm İngiltere gazetelerinin manşetlerinden verdikleri bir haber.


Haberi, Çin karşıtı bir göstericinin polis tarafından gözaltına alınması fotoğrafıyla birlikte veren Guardian gazetesi, bir yıllık bir planlanma süresine rağmen, meşalenin güvenliğinin göstericilerin kararlılığı nedeniyle zar zor sağlandığını yazıyor.


Gazete, görevlendirilen 2,000 polise ve güvenlik için harcanan bir milyon sterline rağmen, güvenlik görevlileri, meşalenin güvenliğini sağlamak için zorlu bir itiş kakışa girmek zorunda kaldığını kaydediyor.


Guardian ayrıca, daha meşale yola çıkmadan, emniyet amirleri, daha önce verdikleri, müdahale etmeme sözlerini çiğneyerek, Tibet yanlısı göstericilerden taşıdıkları bayrakları toplamalarını ve mesajlar içeren tişörtlerini çıkarmalarını istediğine, dikkat çekiyor.


Londra'nın 2012 yılında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için, "umut ve uzlaşma" temalı bir yürüyüş düzenlemeyi planladığını belirten gazeteye göre, dün olanların ardından, bu planlar tekrar gözden geçiriliyor.


Independent gazetesinde aynı konuyla ilgili bir yorumda ise, Çin hükümetinin, Pekin Olimpiyat Oyunları ile ilgili ürettiği "Tek bir dünya, tek bir düş" sloganının doğru olduğunu acı veren bir şekilde tekrar öğrendiğine işaret ediliyor.


"Olimpiyat meşalesi, dünya turu boyunca geçtiği her kentte, aynı şekilde selamlandı. Tibetliler bayraklarını sallayıp, yakın zamanda ölen soydaşlarını andılar. Darfurlular, Pekin tarafından desteklenen katliamlarının sona ermesi çağrısında bulundular ve sıradan insanlar onları desteklemek için bir araya geldiler."


'Olimpiyatları Çin siyasileştirdi'


Olimpiyat Oyunları öncesi hazırlıkların siyasi tepkilere sahne olmasına da değinen gazete, oyunlara siyaseti Çin Hükümeti'nin getirdiğini iddia ediyor.


"Peki, Olimpiyat Oyunları, ideolojilerimizi bir kenara bırakarak girdiğimiz çok az yerden biri ve dolayısıyla apolitik spor olayları olarak düşünülmemiş miydi? Evet, öyleydi, ancak, Olimpiyatları asıl politize eden, Çin'in Komünist diktatörlüğünün kendisidir."


Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng'in sözlerine atıf yapan yazar, "Çin'in komünist rejimi, Çin halkı üzerindeki tüm baskısına ve kanlı tiranlığa rağmen, olimpiyat oyunları üzerinden kendi halkına dünyanın kendisini meşru bir hükümet olarak kabul ettiğini göstermek istiyor." diyor.


'Neden sadece sporda siyasi tavır bekleniyor?'


Independent gazetesinin yorum sayfalarında bu görüş savunulurken, Daily Telegraph gazetesinden Jim White ise yorum yazısında, neden yalnızca sporun vicdanı olmak zorunda diye soruyor?


"Dün bir BBC radyo sunucusu, söyleşi yaptığı 16 yaşındaki sporcu kıza, Olimpiyat meşalesini taşıyıp taşımama konusunda düşünüp düşünmediğini soruyordu. Belki de o dakikaya kadari meşaleyi taşırken, ellerinin titremesini nasıl engelleyeceğinden başka birşey düşünmeyen sporcu kız, birden bire bir ulusun vicdanının savunucusu konumuna itilmiş oldu. Düzenlenen protesto gösterilerindeki hava da, meşaleyi taşıyan kişileri de ahlaki olarak sorumlu tutulduğuna işaret ediyordu."


White bu noktada, dikkatin Çin ile spor dışında kurulan ilişkilere de kaydırılmasını öneriyor.


"Olimpiyatlarla bir yerinden ilişki kuran herkes Çin destekçisi olarak hedef haline getirilirken, neden hiç kimse, Şangay'da şubeler açan bankalara, ya da otomobil fabrikalarının açılması için Çin sermayesini bekleyen işçilere benzer vicdan soruları sormuyor?"


"Piyasalara küresel müdahale gerekli"


Financial Times gazetesi ise, Uluslararası Para Fonu IMF Direktörü Dominique Strauss-Kahn'ın uluslararası piyasalardaki çalkantılarla ilgili özel demecine yer veriyor.


Gazete, IMF Direktörü'nün piyasalara küresel düzeyde bir kamu müdahalesi olması gerektiğinin altını çizdiğini yazıyor.


Financial Times, Dominique Strauss-Kahn'ın tartışmalı önerilerinin, dünya maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin Washington'da IMF ve Dünya Bankası toplantıları için bir araya gelmesinden birkaç gün önceye rastladığına dikkat çekiyor.


Strauss-Kahn'a göre, piyasalardaki çalkantının dünya ölçeğinde büyümeye ilişkin olumsuz bir etkisi olacak.


'Simdiye kadar mali sisteme müdahale sınırlıydı'


Financial Times'a konuşan IMF Direktörü, devletlerin müdahalelerinin gerekliliği artık daha da açık bir şekilde kendisini gösterdiğini söylüyor.


Yetkililer, özellikle ABD'de olmak üzere, şimdiye kadar, piyasalara likit para sağlama konusunda ciddi birçok önlem aldılar ancak, Amerika'da Bear Stearns ve İngiltere'de Northern Rock bankalarının kurtarılmaları dışında mali sisteme doğrudan müdahalelerde bulunmadılar.


IMF Direktörün'ün bu sözleri, son aylarda, kapalı kapılar ardında piyasalara müdahale olasılıklarını tartışan merkez bankası başkanları ve maliye bakanları üzerinde, bu yönde hareket etmeleri için varolan baskıyı artıracak


Sri Lanka'da bakana bombalı suikast


Times gazetesinin Güneydoğu Asya muhabiri Jeremy Page, Sri Lankalı Bakan Jeyaraj Fernandopulle'ün, Tamil Kaplanları tarafından düzenlendiği sanılan bir intihar saldırısı ile öldürülmesinin, hükümetin örgütü yıl sonuna kadar bitireceği iddiasının zor olduğuna işaret ettiğini yazıyor.


Karayolları Bakanı Jeyaraj Fernandopulle'nin, bu yıl içinde öldürülen ikinci Sri Lankalı bakan olduğuna dikkat çeken gazete, siyasilere yönelen saldırıların öncesinde, hükümetin, örgütle arasında varolan ateşkesi bozduğunu vurguluyor.


"Sri Lanka hükümeti, saldırıdan sorumlu tutulan ve Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri tarafından terörist olarak ilan edilen Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları Örgütü ile altı yıllık ateşkesi Ocak ayında resmi olarak sona erdirmiş ve örgütün kontrol altında bulundurduğu bölgelere yoğun bir saldırı başlatmıştı."


Gazeteye göre saldırı, Tamil Kaplanları örgütünün operasyonel kapasitesinin gelişkinliğine işaret ediyor.


"Örgüte yönelttiği sert eleştiriler nedeniyle hükümetin en yoğun korunan bakanı olan ve geleceğin başbakanı olarak görülen Fernandopulle'ün öldürülmesi, gözlemcilere göre, Tamil Kaplanları'nın hükümet kontrolündeki alanlarda dahi üst düzey hedeflere saldırılar düzenleyebildiğini kanıtlıyor.


Londralılara baharda kar sürprizi


Dün sabah Londralılara sürpriz yapan yoğun kar yağışı haberini Independent gazetesi şöyle aktarıyor.


"İngiltere'nin önemli bir kısmı, Nisan ayında olmamıza rağmen, dün sokakların kalın bir kar tabakasıyla kaplı olduğu bir sabaha uyandılar.


"Beklenmedik kar yağışı yalnızca, kara ve hava ulaşımında sorunlara ve gecikmelere yol açmakla kalmadı, bitkilerin ve kış uykusundan uyanan hayvanların dengesine de olumsuz etkide bulundu." (BBC)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler