YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olağanüstü toplantı kararı...
Olağanüstü toplantı kararı...
16 Haziran 2011 14:35
Yunanistan'da iktidardaki PASOK Partisi parlamento grubunun olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Yunaün medyası, bazı PASOK milletvekillerinin, yeni kabine kurulması yönünde atılan adımlar sonrasında parti liderliğini sorguladıklarını, parti içinde Başbakan Yorgo Papandreu'yu destekleyenler ve desteklemeyenlerin iki grup oluşturduğunu kaydetti.

Yunanistan'da dün yeni kabine kuracağını açıklayan Başbakan Yorgo Papandreu'nun bu açıklamasından sonra, bugün öğle saatlerinde iktidar partisinden Kilkis milletvekili Yorgo Floridis ile Larissa milletvekili Ektor Nasiokas görevlerinden istifa etmişlerdi.

Öte yandan, gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın da tedirgin olduğunu belirten Yunan devlet televizyonu NET, Papulyas'ın mali krizin demokrasi krizine dönüşmemesi çağrısında bulunduğunu duyurdu.

Yunanistan'da, hükümetin ekonomi politikasına karşı tepkiler her geçen gün artarken, PASOK'tan 16 milletvekili Başbakan Papandreu'ya Haziran ayı başında gönderdikleri mektupta, bir yıldır devam eden kemer sıkma politikasının niçin sonuç vermediğini ve AB-Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile imzalanacak yeni memorandumun ne gibi yeni önlemler içereceğini açıklamasını istemişlerdi.

Basın, muhalefetin yanı sıra iktidar milletvekilleri tarafından da sert eleştirilere maruz kalan hükümetin orta vadeli bütçe planının parlamentoda onaylanmaması halinde, 24 Temmuz'da erken seçim ihtimali bulunduğunu yazmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler