YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olağanüstü hal ilan edildi
Olağanüstü hal ilan edildi
14 Ocak 2011 19:20
Tunus Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali olağanüstü hal ilan etti. Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin DE ülkeyi terk ettiği ileri sürüldü.

Resmi ajans ve resmi TV kanalı, akşam saat 17.00'den sabah 07.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Gösterilerin sona erdirilmesi amacıyla sokakta 3'den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanırken, güvenlik güçlerinin uyarılarını yerine getirmeyenlere ateş açılacağı da duyuruldu.

Öte yandan başkent Tunus'un merkezinden silah sesleri geldiği bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ÜLKEYİ TERK ETTİ

Tunus'ta yaklaşık bir aydır süren gösterilerin ardından Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk ettiği ileri sürüldü.

El Cezire televizyonunda yer alan iddia, muhalefetteki İlerici Parti'nin Genel Başkanı Ahmed Necib El Şabbi'ye yakın kaynaklar tarafından AA muhabirine de iletildi.

Edinilen bilgilere göre Başbakan Muhammed El Gannuşi ile muhalefet liderleri arasında yapılan görüşmelerde, ülkede yeni bir sayfa açılabilmesi için atılacak adımlar çerçevesinde, muhalefetin de katılımıyla bir seçim hükümeti kurulmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülke dışına gidişine imkan tanınarak mevcut görevini bırakması da planlanmıştı.

Tunuslu kaynaklar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Zeynelabidin Bin Ali'nin yurt dışında yargılanmak durumunda kalmamak için Avrupa dışında bir Yerde yaşamayı tercih etmiş olmasının güçlü bir olasılık olduğunu da kaydettiler.

BAŞBAKAN CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNİ ÜSTLENDİ

Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi, cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak üstlendiğini açıkladı.

Başbakan, resmi TV kanalından halka hitap ederek, anayasaya saygılı olduğunu ve istikrarı yeniden sağlayacağını bildirdi.

"İktidar benim elimde" diyen Gannuşi, Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin bu görevi "geçici olarak yerine getiremeyeceğini" kaydetti.

El Cezire televizyonu ise Bin Ali'nin ülkeden ayrıldığını, cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak meclis başkanının üstlendiğini ileri sürdü.

AİLE ÜYELERİ GÖZALTINDA...

Tunus'tan ayrıldığı bildirilen Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin bazı aile üyelerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Nessma adlı özel TV kanalının haberine göre, Bin Ali'nin damadı olan ve ülkenin önde gelen işadamları arasında bulunan Sakher Materi de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Gözaltı iddialarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler