YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okyanusa gömülen uçakta MUCİZE kurtuluş
Bir uçak kazası daha: İçinde 150 yolcusu vardı
Okyanusa gömülen uçakta MUCİZE kurtuluş
30 Haziran 2009 / 08:25 Güncelleme: 30 Haziran 2009 / 00:00

Yemen havayolu şirketi Yeminia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağı Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düştü. Enkazına ulaşılan uçaktaki 153 kişiden bazılarının cesedi bulundu. Yolculardan birinin sağ olarak kurtulduğu açıklandı. Uçağın elverişsiz hava koşulları nedeniyle düştüğü sanılıyor.
Yemen Sivil Havacılık yetkilisi Muhammed Abdülkadir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Komor Adalarının başkenti Moroni'nin yaklaşık 16-17 mil açıklarında su üzerinde bazı cesetlerin ve yakıt izinin görüldüğünü belirtti.


Fransa, kaza bölgesine 2 gemi ve bir uçak göndereceğini açıkladı. Fransa havacılık dairesinden bir yetkili de uçakta 66 Fransızın bulunduğunu ifade etti.


Yemen'in başkenti Sana'dan Moroni'ye giden, 142 yolcusu ve 11 kişilik mürettebatı olan uçak Hint Okyanusu'na düşmüştü.


Havaalanındaki bir BM yetkilisi kontrol kulesinin uçakla iniş için temasa geçtiğini, ancak daha sonra bağlantının kesildiğini belirtmişti.


Neden: Elverişsiz hava koşulları


Bu arada Yemen hava yolu şirketi Yemenia'ya ait Airbus 310 tipi yolcu uçağının havaalanına inmesinin beklendiği sırada hava koşullarının elverişsiz olduğu bildirildi.


Komor Adaları'nın başkenti Moroni'deki uluslararası havaalanının müdürü Hadci Madi Ali, uçağın yerel saatle 01.30'da inmesinin öngörülüğünü, uçak beklendiği sırada sert rüzgarların estiğini belirtti.


Fransa: "Kaza uçakla ilgili değil"


Fransa Ulaştırma Bakanlığı da yaptığı açıklamada kazanın uçakla ilgili olmadığını söyledi.


Bugün düşen Yeminia'ya ait Airbus 310 tipi uçak, bu ay içinde okyanusa düşen ikinci Airbus.


Fransa Havayolları'na ait Airbus A330-200 de haziran ayı içinde Atlas Okyanusu'na düşmüş ve 228 kişi yaşamını yitirmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler