YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okulları ateşe vermek İslam'a aykırı
Okulları ateşe vermek İslam'a aykırı
23 Mart 2013 16:25
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın okulları ateşe vermesinin İslam'a da aykırı olduğunu söyledi.

Taliban militanlarının yıllarca ülkede eğitime mani olmak için öğrencileri darp ettiğini, okulları yaktığını aktaran Karzai, militanların okulları yakarak eğitime engel olamayacaklarının altını çizdi.

Karzai, Afganistan'ın geçen 11 yıl içerisinde eğitim alanında birçok başarılar elde ettiğini belirtti.

Hükümet olarak eğitime olan desteklerinin daha da artacağını ifade eden Karzai, 2013 yılı itibarıyla eğitim sisteminde bazı değişikliklerin de yapılacağını söyledi.

Karzai, Afganistan'da şu an 10 milyon öğrencinin bulunduğuna değinerek, 10 binden fazla Afgan öğrencinin başta Türkiye, Hindistan, Japonya, İran, Rusya ve Tacikistan olmak üzere birçok dış ülkede öğrenim gördüğünü dile getirdi.

80 bin öğretmene ev dağıtıldı

Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Vardak da ülke genelinde 80 bin öğretmene karşılıksız ev dağıtıldığını anlatarak, birçok ilde halen yüzlerce okulun güvenlik sorunu nedeniyle kapalı olduğunu, ülkede eğitimin daha da gelişmesi için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

İç savaşın devam ettiği ülkede, güvenlik sorunu nedeniyle 500 okulun kapatılmasının ardından okuma yazma bilmeyen çocuk sayısının 3 milyona ulaştığı bildirildi.

Ülkede, 16 bin okulda 10 milyon öğrenciye 200 bin öğretmen ders veriyor. Bu okullardan her yıl 64 bin kişi mezun oluyor.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise kendilerinin eğitime karşı olmadıklarını, ancak kadınların İslam dinine uygun bir şekilde giyinerek okullara gitmeleri durumunda sorun çıkmayacağını öne sürdü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler