YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okul kantinlerinde domuz yeme zorunluluğu!
Randers Belediye Meclisi skandal bir karara imza attı. Meclis, kreş ve okulların kafeteryalarının menülerinde domuz ürünlerinden yapılmış yemeklere yer verilmesini zorunlu kıldı.
Okul kantinlerinde domuz yeme zorunluluğu!
21 Ocak 2016 / 18:47 Güncelleme: 21 Ocak 2016 / 20:18

Danimarka'da bir şehrin belediye meclisi, kreş ve okulların kafeteryalarındadomuz servis edilmesini zorunlu kılarken, bu adım sığınmacı ve İslam karşıtı başka bir uygulama olarak değerlendirildi.

Randers Belediye Meclisi, aldığı kararın gerekçesini, "domuzun Danimarka yemek kültürünün merkezi ögelerinden biri olması" şeklinde açıkladı. 

Belediye meclisi, her ne kadar inançlarına aykırı geldiği için kimseyi domuz yemeye zorlama gibi bir amaçlarının olmadığını söylese de alınan karar, sığınmacı karşıtı Danimarka Halk Partisi (DDP) tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Partinin sözcüsü Martin Henriksen, Facebook'taki açıklamasında, "DDP olarak ulusal ve yerel düzeyde yemek kültürü dahil Danimarka kültürü için çalışıyoruz. 

Sonuç olarak, Danimarkalı çocuklara ne yiyeceğini dikte eden yanlış değerlendirmeler ve İslami kurallara karşı savaşıyoruz" dedi.

Buna karşın Randers Belediye Meclisi'nin Sosyalist Halk Partisi (SF) üyesi Charlotte Molbaek ise alınan kararın siyasi olduğunu belirtti.

Politiken gazetesine göre, Molbaek, oylama sırasında yaptığı konuşmada "Çocuklarımızın neye ihtiyacı var? Domuza mı ihtiyaçları var? Aslında değil" dedi.

Molbaek, ancak DDP'nin "ihtiyaç var" diyerek, sığınmacı karşıtı gösteriler düzenleyerek ve kendini Danimarka kültürünün koruyucusu şeklinde sunarak destek kazanmaya çalıştığını ifade etti.

Yine aynı gazeteye göre, Sosyal Demokrat Parti üyesi Fatma Çetinkaya ise yeni uygulamayı "akıl almaz" olarak değerlendirdi. Çetinkaya, "Sanki suç ve diğer birçok şeyle ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Domuzun bir sorun yapılması akıl almaz. Bu utanç verici" ifadelerini kullandı.


AA

Saçmalık
 // Murtaza
Müslümanla, kafirin farklarından, birtanesi de bu zaten,neden müslümanlar, bu kafirler gibi bazı şeyleri, zorlamıyorlar, çünkü müslümanlık ta zorlama yoktur, kafirler ise her türlü iftirayı, çirkinliği, ikiyüzlülüğü, çirkefliği yaparlar, kafire kesinlikle güvenilmez, kafir allahtan korkmadığı gibi, kuldanda utanmaz, zaten şeytanlaşmış, şeytan dahi kafirler uğraşmaz....
21 Ocak 2016 21:28
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler