YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciye görülmemiş ceza
Amerika’nın Delaware eyaletinde ilkokul birinci sınıf öğrencisi, 6 yaşındaki Zachary Christie’ye evinden okuldaki öğle yemeğinde kullanmak üzere çatal ve bıçak götürdüğü gerekçesiyle cezalandırıldı.
Öğrenciye görülmemiş ceza
16 Ekim 2009 / 23:31 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 23:33

Ceza, dünyadaki birçok ülkede şaşkınlıka neden oldu.

Eyaletteki Christina adlı okula kaydedilen Zachary Christie, burada kendisine verilen yemeği yerken evinde kullandığı çatal ve bıçağı çantasına koydu. Minik öğrenci bu çatal ve bıçakla yemek yerken görülünce çatal ve bıçak “silah” olarak nitelendirilerek 1.5 ay süreyle sorunlu öğrencilerin gönderildiği okulda eğitim görmesine karar verdi. Ancak bu ceza Amerika’da ve bu konudaki haberin yayınlandığı ülkelerde tartışmalara neden oldu. Amerika’daki Okul yönetimi, okula silah getiren ya da şiddete başvuranlara uygulanan cezanın süresinin anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri için azaltılmasını kabul etti. Zachary, tepkiler üzerine alınan kararla okuluna dönebildi.

Minik öğrenci Zachary'nin annesi Debbie Christie, oğlunun bu olayın yarattığı etkileri bir an önce atlatmasına çalışacağını belirterek, oğlunun başından geçen bu durumun, okul yönetiminin sisteminde gerekli değişiklikleri yapması için ilk adım olduğunu söyledi.

Aynı eyalette geçen yıl da 5’inci sınıf öğrencisi bir kız öğrencinin, yaş günü pastası ve yanında pasta bıçağını getirdiği için okuldan atıldığı hatırlatıldı.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler