YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler yine sokaklarda
İtalya'da teknokrat Mario Monti hükümetinin eğitim alanında yapacağı kesintileri protesto eden binlerce öğrenci, ülke genelinde sokaklara döküldü.
Öğrenciler yine sokaklarda
12 Ekim 2012 / 15:26 Güncelleme: 12 Ekim 2012 / 15:30

Avrupa'daki ekonomik krizin en çok etkilediği ülkelerin başında gelen ve son 15 aydır ekonomisini krize karşı korumaya çalışan İtalya'da, hükümetin eğitim alanında uygulamaya koyduğu ve koymayı düşündüğü yeni kesintiler, başkent Roma, Milano, Floransa, Cenova olmak üzere ülke genelinde bir hafta aradan sonra yine protesto edildi.

Öğrencilerin eylemine, bazı sendikalar ve eğitim çalışanları da grev yaparak destek verdi.

Başkent Roma'daki Santa Mario Maggiore Kilisesi'nin önünden sabah saatlerinde hareket eden kortej, Imperiali caddesini katetti. Venedik meydanında kortej ikiye bölünürken, öğrencilerden oluşan bir grup, Eğitim Bakanlığı'nın bulunduğu Trastevere bulvarına yönelirken, öğretmenlerden ve sendikalardan oluşan grup ise mitingin yapılacağı Apostoli meydanına yürümeye devam etti. Eylem sırasında, öğrencilerin ve öğretmenler hükümet ve politikaları aleyhinde slogan atarken, hükümete, eğitim sektörü üzerindeki elini çekmesi çağrısında bulundular.

Organizatörlere göre, başkentteki yürüyüşe yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Floransa kentinde de 2000 bin kişinin ''Okulların savunulması'' sloganı altında bütünleşerek bir kortej yaptığı bildirildi. Cenova'da da gösteri nedeniyle kent içi trafiğin zaman zaman kilitlendiği gelen haberler arasında yer aldı.

Puglia Bölgesi Valisi Nichi Vendola da Bari kentinde, öğrencilerin protestosuna destek verirken, öğrenci ve öğretmenlerin bu haykırışının acının dışa vurumu olduğunu söyledi. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler