YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler sokaklara döküldü
Öğrenciler sokaklara döküldü
29 Şubat 2012 18:53
Eğitim alanında yapılan kesintiler ve ekonomik krizi protesto eden binlerce öğrenci sokaklara döküldü.

İspanya'da binlerce öğrenci, eğitim alanında yapılan kesintiler ve ekonomik krizi protesto etmek için sokaklara çıkıp, büyük şehirlerde gösteriler yaptı.

Gösterilerin en olaylısı Barcelona kentinde olurken, sayıları 50 bini bulan gençler, şehir merkezini adeta bloke etti. Göstericilerin, yürüyüş güzergahlarındaki çöp bidonlarını ve bir arabayı yakma girişiminden dolayı çıkan olaylarda en az iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Barcelona'daki borsa binasına ve bazı banka şubelerine yumurta, taş, şişe ve boya atan üniversite öğrencileri, bazı yerlerde camların kırılmasına neden oldu.

''Bu soygunu biz ödemeyeceğiz'' ve ''Kamu üniversitelerini kurtaralım'' yazılı pankartlarla yürüyen gençler ile polis arasında çıkan olaylardan dolayı şehir trafiği durdurulurken, yaklaşık 60 bin kişinin ziyaret ettiği Mobil Dünya Kongresi'ndeki işadamları da uzunca bir süre fuar alanında mahsur kaldı, güvenlik sebebiyle çıkmalarına izin verilmedi.

Ekonomik krizden dolayı Katalonya özerk bölgesinde öğrenci harçlarına yüzde 7,6 oranında artış yapılmış, eğitim sektöründe çalışanların maaşlarında yüzde 3 kesinti yapılmış ve ayrıca çalışma saatleri de haftalık 35'den 37,5 saate çıkarılmıştı. Katalonya'daki üniversite çalışanları ve öğrenciler geçtiğimiz 17 Kasım'dan sonra bugün ikinci kez greve gittiler.

Öte yandan üniversite öğrencilerinin gösterileri Madrid, Valencia, Sevilla kentlerinde ve Galisya bölgesinde de geniş katılımla yapıldı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler