YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler polisle çatıştı:28 gözaltı
Öğrenciler polisle çatıştı:28 gözaltı
06 Ekim 2011 23:58
Eğitim sistemindeki eşitsziliği protesto eden öğrenciler polisle çatıştı: 8 yaralı, 28 gözaltı.

Şili'nin başkenti Santiago'da eğitim sistemindeki eşitsizliği protesto etmeyi sürdüren gençlik gruplarının polisle çatışmalarında en az 8 kişi yaralandı.

Eğitim reformu konusunda devlet ve öğrenci sendikaları arasında bir ay önce başlayan görüşmelerin kesilmesinin ardından düzenlenen izinsiz yürüyüşü dağıtmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla müdahale eden polis, çoğu 18 yaşından küçük 28 göstericiyi gözaltına aldı.

Yetkililerin, 5 ay önce başlayan hareketin, 37'incisi olan bugünkü gösterisine izin verdikleri, gösteride gençlerin kent merkezinde yürüyüş yapmak istemeleri üzerine çıkan olaylarda yaralananların 6'sının polis, 2'sinin sivil olduğu, yaralı sayısının artabileceği belirtildi.

Öğrenci sendikaları, hükümeti parasız eğitim konusunda yetersiz kalmakla suçlayarak görüşmelerden çekildi.

Bundan 10 gün önceki gösterilerde çıkan olaylarda 30 kadar kişi yaralanmış, 70 kişi de gözaltına alınmıştı.

Göstericiler 3,5 milyon öğrencinin yüzde 90'ının eğitim gördüğü kurumların kontrolünün devlete geri verilmesini ve parasız eğitim sağlanmasını istiyor.   

Şili'de kamu eğitiminin idaresi General Augusto Pinochet askeri rejimi (1973-1990) tarafından belediyelere bırakılmıştı.   

Şili'de devlet GSMH'nın yüzde 4,4'ünü (UNESCO yüzde 7 tavsiye ediyor) eğitime ayırırken, eğitim sistemindeki büyük eşitsizlik ülkenin en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler