YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oğlu ve avukatı ortadan kayboldu
Oğlu ve avukatı ortadan kayboldu
11 Ekim 2010 16:17
Recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin oğlu ve avukatı ortada yok

İran'da recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin oğlu ve avukatı ile 2 Alman gazetecinin dün İran'da bir mülakat sırasında gözaltına alınmış olabileceği belirtildi.

Recme Karşı Uluslararası Komitenin sözcüsü Mina Ahadi, Almanya'da AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Dün 17.00'ye doğru yapılan bu mülakat sırasında onlarla telefon bağlantım vardı. Birden gazeteciler 'ama orada ne oluyor' ve ardından 'Sayın Ahadi kapatmam lazım' dedi'' ifadesini kullandı.

Ahadi, o zamandan beri kendilerinden hiç haber alamadığını belirterek, genellikle günlük olarak irtibat sağladıklarını söyledi ve ''Sakine'nin oğlu Seccad'ın Tebriz'deki yakınlarıyla konuştum, onların da haberi yok. Birşeyler oldu, duydum. Yüzde yüz gözaltına alındılar. Ama hangi cezaevindeler, Tahran'dalar mı bilmiyoruz'' diye konuştu.

Mina Ahadi, Alman gazetecilerin bir Alman gazetesi için çalıştıklarını, ancak hangisi olduğunu güvenlik nedenleriyle açıklamayacağını sözlerine ekledi. AA

Cinayet ve zina ile suçlanan İran Azerisi Sakine Muhammedi Aştiyani İran'da 2006'da beridir idam sırasında bulunmaktadıridam cezasına çarptırıldı. 2010'da ise, olayın uluslararsı basında yer almasıyla dünya tarafından tanınır oldu. 8 Eylül 2010 günü, recm cezasının iptal edildiği açıklansa da, asarak idam veya hapis cezası gibi başka bir cezaya çarptırılacağı açıklandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler