YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ödüllü çakal avı başlatıldı
Ödüllü çakal avı başlatıldı
19 Şubat 2010 23:07
Kırsal kesimden sonra şehir hayatını da tehdit etmeye başlayan vahşi çakallar için ödüllü av başlatıldı.

Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde kırsal kesimden sonra şehir hayatını da tehdit etmeye başlayan vahşi çakallar için ödüllü av başlatıldı.

Saskatchewan Eyalet Hükümeti'nin, çakal başına 20 Kanada Doları (29.2 TL) ödeyeceğini açıklaması, bölge avcılarını harekete geçirdi.

Eyalet Tarım Bakanı Bob Bjornerud, Çakal Kontrol Programı kapsamında bu yıl 30 bin çakal için 600 bin Kanada Doları (877 bin TL) ödül dağıtılacağını açıkladı. Eyalet avcılarının şu ana kadar 18 bin çakal avladıklarını belirten Bakan Bjornerud, "Mart ayı sonuna kadar 35 bin çakalın avlanmasını ümit ediyorum" dedi.

Avcıların konulan ödülü almaları için, avladıkları çakalların dört ayağını da kesip bakanlığın ilgili birimine teslim etmeleri gerekiyor. Eyaletin kırsal kesiminde çiftlik hayvanlarını telef eden çakallar, köylerde ve açık arazide çalışan insanlara da saldırıyor. Saskatchewan eyalet hükümetinin kararını eleştiren Kanada Yeşiller Partisi ve çevreci gruplar, ödül için ayrılan paranın, çiftçilere güvenlik tedbiri almaları için verilmesinin daha mantıklı olacağını savunuyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler