YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'yı zafere Türkler taşıdı
ABD Başkanı Obama'nın yeniden seçilmesinde, kritik eyaletleri neredeyse kapı kapı dolaşıp gece gündüz fedakarca çalışan gönüllü Türkler de başı çekiyor.
Obama'yı zafere Türkler taşıdı
08 Kasım 2012 / 12:00 Güncelleme: 08 Kasım 2012 / 12:02

ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim zaferinin arkasındaki ''gizli kahramanlar'' arasında, tüm kritik eyaletleri neredeyse kapı kapı dolaşıp gece gündüz fedakarca çalışan gönüllü Türkler de başı çekiyor. Demokrat Parti Ulusal Finans Komitesi üyesi Burak Yeneroğlu, ''Obama neredeyse biz de oradaydık, bunu yapan başka gönüllü grup olmadığı için her yerde daha ön plana çıktık ve Obama bizzat kendisi arayıp bize takdir ve teşekkürlerini sundu'' dedi.

Obama'nın seçim kampanyası zaferinin arkasında, tıpkı 2008'de olduğu gibi aylar öncesinde başlayan ciddi bir organizasyon çalışması yatıyor. Obama kampanya ekibinin sıkı ve stratejik çalışmasında, ABD'de nüfus olarak olmasa da hareketliliği açısından göze çarpan Türk Amerikalıların da önemli payı bulunuyor.

Obama'ya destek için kurulan ''Turks for Obama (Obama için Türkler)'' bunlardan biri. 2008 yılında olduğu gibi bu yıl da Obama'ya önemli destek veren bu grup, seçimin kaderini belirleyen tüm kritik eyaletlerde en etkili çalışan kampanya ekiplerinden.


-''Obama nerede biz orada''-


İki yıldır Obama'nın kampanyasının Ulusal Finans Komitesi (NFC) üyesi olan Burak Yeneroğlu, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, ABD'nin seçim sisteminde mitinglerden ziyade sosyal medyadan halka ulaşıldığı için ''Turks for Obama'' adlı internet sitesi ve grubunu oluşturduklarını söyledi.

Bu yolla da ABD'deki Türk Amerikalılara daha rahat ulaşabildiklerini dile getiren Yeneroğlu, sitenin Demokrat Parti'nin resmi internet sitesinde yayımlanan tek Türk sitesi olduğunu kaydetti.

Yeneroğlu, Türk Amerikalıların Obama'nın yeniden seçilebilmesi için çok etkili kampanya yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Kritik eyaletlerin hiçbirinde bizim kadar aktif çalışan başka bir grup yok. Özellikle kritik eyaletlerde Türk Amerikalılar çok güzel faaliyetler gösterdi. Bunlar herhangi bir lobilicilik faaliyeti yapılmadan yapıldı. Bazıları sadece yardım yapıyor ama biz hem sahada bulunduk, hem yardım yaptık. Bizim ne kadar samimi olduğumuzu gördüler. O açıdan da bizim parti için katkımız daha fazla önem arz ediyor.

Kapı kapı dolaşarak, elektronik posta atarak, seçime gidemeyenleri arabalarla alıp sandığa götürerek, yiyecek, su dağıtarak yardım ettik. Bunu başka gruplar yapmamış. ABD'de resmi tatil olmamasına rağmen seçim günü Türk Amerikalı arkadaşlarımız iş yerlerinden izin alıp kampanyaya destek oldular. Türk Amerikalılar adına ilk defa bu kadar kapsamlı bir çalışma yapılmış oldu. Obama neredeyse biz oradaydık, bunu böyle yapan başka gönüllü grup olmadığı için biz her yerde daha fazla ön plana çıktık. Hem finans hem de fiziki desteğimiz bizi ön plana çıkarttı.''


-''Obama bizzat teşekkür etti''-


Amerikalı Türkler olarak bu çabalarının partinin de dikkatini çektiğini ve büyük takdir gördüğünü dile getiren Yeneroğlu, ''Bu destekten kampanya yönetimi ve hatta Obama memnuniyetlerini defaatle bildirdi. Obama, bizzat kendisi geçen hafta beni arayarak yapılan tüm faaliyetler hakkında teşekkür etti. Bizimle olmaktan memnun olduğunu, desteğimizden duyduğu memnuniyeti dile getirdi'' dedi.

Obama yönetiminin Türkiye'ye ve Türk Amerikalılara ''gerçekten çok önem verdiğini'' belirten Yeneroğlu, şöyle devam etti:

''Türk Amerikalı seçmenler Obama için kesinlikle değerli. Bize, programının en sıkışık olduğu anlarda bile randevu verdi, sorunlarımızı dinledi, sorunlarımızı bizzat takip edeceğini söyledi. Bizi hep çok kritik toplantılara çağırdılar, değer verdiklerini gösterdiler.

Güzel olan bir şey de, Türk Amerikalılarla ilgili herhangi bir konuda bizi hemen haberdar etmeleri, bizimle irtibat kurup, oradaki yerlere çağırmaları, fikirlerimizi almaları. Şu anda ABD'deki en büyük ilk 25 grubun içine girdik. Biz de Türk toplumunun ihtiyaçlarını Başkan'a iletebildik, başkanın bizden istediklerini Türk Amerikan toplumuna yönlendirdik. Umuyoruz bu kampanya çok daha verimli olacak ve seçimlerden sonra da bunların daha olumlu etkilerini Türk-Amerikan ilişkileri açısından göreceğiz.'' aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler