YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'ya eleştiri pahalıya patladı
Obama yönetimini eleştiren komutan Washington'a geri çağrıldı...
Obama'ya eleştiri pahalıya patladı
23 Haziran 2010 / 09:28 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 09:32

Afganistan'daki Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChyrstal, bir yazıda, ABD Başkanı Obama yönetimini alaycı bir şekilde eleştirdiği için Washington'a çağrıldı. McChrystal, söz konusu yazıda ABD'nin Kabil Büyükelçisi Eikenberry'yi kendisine "ihanet"le suçlarken, Obama ile de aralarında kopukluk olduğunu belirtiyor.

Afganistan'daki ABD ve NATO askerlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal, Barack Obama yönetimi hakkındaki sözleri sebebiyle Washington'a çağrıldı. Stanley McChrystal, bir Amerikan dergisinde Washington yönetimini eleştirdiği yazı dolayısıyla özür diledi, ancak merkeze çağrılmaktan kurtulamadı. Rolling Stone dergisinde "Kaçak general" başlığıyla yer alan yazı, uzun mülakatlar ve McChrystal ile sıcak bölgelere yapılan seyahatlerin ardından yayına hazırlandı. Amerikalı komutanın ve yardımcılarının dergide yer alan ifadeleri ise gerginliğe yol açtı. McChrystal'in ilk hedefinin Amerika'nın Kabil Büyükelçisi Karl Eikenberry olduğu görülüyor. Başkan Obama yeni Afgan stratejisi üzerinde çalıştığı bir dönemde McChrystal ek 40 bin asker için bastırırken Eikenberry'den Washington'a giden bir bilgi notunda ek asker talebini sorgulamıştı. Bu notu eleştiren Amerikalı komutan, kendini "ihanete uğramış" hissettiğini söyledi. Bu şekilde Amerikalı elçinin kendisini eleştiriden kurtarmaya çalıştığını savunan McChrystal, "Bu, tarih kitapları için kendi tarafını örten bir kişi. Eğer şimdi başarısız olursak 'biz demiştik' diyebilmek için." şeklinde konuştu. Ek asker talebine karşı çıkan diğer bir isim olan Başkan Yardımcısı Joe Biden de eleştirilerden kaçamamış. Bir soru üzerine Amerikalı Orgeneral McChrystal, "Başkan Yardımcısı Biden'i mi soruyorsunuz? O kim?" diye karşılık verdi. Bir yardımcısı ise, "Biden? 'Isır beni mi?' (Bite me?) dediniz?" diye konuştu.

Dergide, Orgeneral McChrystal'in diğer bir yardımcısının Başkomutan'la, McChrystal'in Beyaz Saray'daki görüşmesine ilişkin ifadeleri yer aldı. Yardımcı, görüşmeyi "10 dakikalık fotoğraf imkanı" olarak nitelendirerek, "Obama açıkça McChrystal'in kim olduğunu bilmiyor. Çok ilgili gözükmüyordu. Komutan çok kırılmıştı." diye konuştu. Orgeneral McChrystal ise, "Çok acı vericiydi. Pazarlanması imkansız bir şeyi pazarlıyordum." ifadelerini kullandı. Komutan, Obama için oy verdiğini söylerken, ikilinin arasında baştan beri bir kopukluk olduğuna yönelik ifadeler yazıda yer aldı.

Bu ifadelerin ardından Orgeneral McChrystal'den özür geldi. Amerikalı komutan dün yaptığı açıklamada, dergideki makalenin "zayıf muhakemeyi yansıtan bir hata" olduğunu belirterek, ABD Başkanı Obama yönetimine "çok büyük saygı" duyduğunu kaydetti. Bu özre karşın, McChrystal, daha önce telekonferans ile katıldığı Afganistan değerlendirme toplantısına bizzat çağrıldı. ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen de McChrystal ile önceki akşam görüştü. Mullen'in sözcüsü, Genelkurmay Başkanı'nın 10 dakika süren görüşmede ifadeler yüzünden duyduğu üzüntüyü McChrystal'e ilettiğini aktardı. Dergideki yazının ordu ile sivil yönetim arasındaki görüş farklılığını ortaya koyduğu şeklinde yorumlandı.

 

Paralar, Afgan savaş ağalarına gidiyor

The Washington Post gazetesinde dün yer alan bir habere göre, Amerikan ordusunun, malzemelerin Afganistan içinde güvenli bir şekilde yerine ulaştırılması için ödediği paraların savaş ağalarına ve isyancılara gidiyor. ABD Kongresi'nin hazırladığı raporu sayfalarına taşıyan gazete, Afgan nakliye şirketlerine ödenen paranın dolaylı olarak savaş ağaları ve Taliban'ın eline geçtiğini yazdı. Raporda, bölgedeki askeri uzmanların da malzemelerin yerine ulaşmasına yoğunlaştığı için güvenliğin nasıl sağlandığına bakmadığı belirtildi. Bir nakliye şirketi yöneticisinin haftada 1,6 ila 2 milyon doların isyancılara ödendiğini söylediği bildirildi. Bu arada, BM'nin, El Kaide ile bağlantıyı kesen Taliban üyelerini kara listesinden çıkarmayı kabul ettiği bildirildi. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler