YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'ya doktor uyarısı...
Obama'ya doktor uyarısı...
02 Mart 2010 16:02
ABD Başkanı Barack Obama'ya, doktorları tarafından uyarı geldi: "Sigarayı bırak, alkolü azalt"

ABD Başkanı Barack Obama'ya, doktorları tarafından sadece sigara alışkanlığını bırakma değil, alkolü de daha az alma uyarısı yapıldı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Beyaz Saray'a yerleştiğinden beri ilk tıbbi kontrolünü yaptıran 48 yaşındaki Başkan Obama'ya kolesterol seviyesini düşürmesi için diyet yapması önerilirken, görevini yerine getirmesi için sağlık durumunun mükemmel ve gayet zinde olduğu açıklandı.

Beyaz Saray doktoru Dz Albay Jeffrey Kuhlman, Obama'nın daha az alkol alması ve nikotin sakızı kullanarak sigarayı bırakma çabalarına sıkı sıkıya bağlı kalması gerektiğini söyledi. Kuhlman, Başkan'ın Ağustos 2011'de 50 yaşına basınca yeniden kontrole gelmesini istedi.

Obama'nın Maryland eyaletindeki Bethesda'da bulunan Donanma Tıp Merkezinde 1,5 saat süren muayenesinin ardından Beyaz Saray tarafından açıklanan sonuçlara göre, toplam kolesterol düzeyi 209, LDL'si 138 ve HDL'si veya iyi kolesterolü 62 çıktı.

Basketbol ve golf tutkusuyla tanınan, fazla yemeyen ve düzenli egzersiz yapan Başkan Obama daha önce yaptığı açıklamalarda, günde en fazla 7-8 sigara içtiğini söylemişti.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler