YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'nın tavrı ateşi körükledi: Devrinin sonu geliyor!
ABD’nin Ferguson bölgesinde 18 yaşındaki siyahi bir genci öldüren polisin yeniden yargılanmasına gerek görülmemesi ülkedeki siyahi isyanı alevlendirirken Başkan Barack Obama’nın siyahilerden yana tavır almaması öfkeyi ikiye katladı.
Obama'nın tavrı ateşi körükledi: Devrinin sonu geliyor!
28 Kasım 2014 / 07:42 Güncelleme: 28 Kasım 2014 / 08:21

Ülkenin önde gelen muhalif akademisyenlerinden Cornel West, CNN’e yaptığı açıklamada “Obama devrinin sonu” ifadesini kullandı.

‘Ahlaken çöküntü içinde’

Ferguson gösterilerinde "şiddete başvuranlara sempati duymuyorum” diyen Obama için West “İçi boş tarafsızlığı, ahlaki iflası ve politik ödlekliği şimdi en sıkı taraftarları ve dalkavukları tarafından bile inkar edilemiyor” ifadelerini kullandı. ABD dışında ise Beyaz Saray’ın ve bizzat Obama’nın, başka ülkelerin demokrasilerini dizayn etmeye çalışırken kendi içindeki adaletsizliğe çözüm üretmediği yorumu yapılıyor.

Gezi için Erdoğan'ı aramıştı

Türkiye’deki Gezi olayları esnasında Barack Obama o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak sorunun “demokratik yollarla çözülmesi gerektiği” yönünde “telkin”de bulunmuştu. Beyaz Saray, Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi de peş peşe benzer “tavsiye”lerde bulunmuşlardı. ABD basını da siyahilerin adalet çağrılarına kulak tıkamış görünüyor.  Washington post gazetesinin, dünkü internet manşetini Brown’u öldüren polisin kaçış macerasına ayırması ise dikkat çekti.

Irkçı polis 2 saniyede öldürmüş!

ABD'nin Cleveland kentinde oyuncak tabancayla dolaşan 12 yaşındaki siyahi çocuğun polis tarafından vurularak öldürüldüğü ana ilişkin güvenlik kamerası görüntüsü yayımlandı. Çocuğun polis aracı yanına yaklaştıktan sonra iki saniye içinde vurulduğu görülüyor.
Vurulma anından önce Tamir Rice isimli siyahi gencin, bir parkta tek başına dolaştığı, elindeki oyuncak silahı yoldan geçen birine ve zaman zaman da etrafa doğrulttuğu, cep telefonu ile konuştuğu ve banklarda oturduğu görülüyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler