YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'nın IŞİD planı belli oldu!
ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le mücadele stratejini açıkladı ve "Irak ve Afganistan'dan farklı olacak" dedi.
Obama'nın IŞİD planı belli oldu!
11 Eylül 2014 / 03:45 Güncelleme: 11 Eylül 2014 / 15:29

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le mücadeleyle ilgili beklenen açıklamasında, Amerika'nın geniş bir koalisyona liderlik edeceğini duyurarak, "Ancak, Amerikan halkının, bu çabaların Irak ve Afganistan'daki savaşlardan farklı olacağını bilmelerini istiyorum. Yabancı bir toprakta, çatışmalara, Amerikan muharip güçlerinin müdahiliyeti durumu olmayacak" dedi.

Konuşmasında Irak'ta yeni hükümetin kurulmasından bahseden Obama, "Müttefiklerimizle ve Kongre'yle istişarelerimizin ardından ve Irak'ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte, Amerika'nın bu terörist tehdidi etkisiz hale getirmek için geniş bir koalisyona liderlik edeceğini açıklıyorum" ifadesini kullandı.

Amaçlarının, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir terörle mücadele stratejisiyle IŞİD'in ilerlemesinin durdurulması ve tamamen yok edilmesi olduğunu belirten Obama, konuşmasında şu sözlere yer verdi.

"Ancak, Amerikan halkının, bu çabaların Irak ve Afganistan'daki savaşlardan farklı olacağını bilmelerini istiyorum. Yabancı bir toprakta, çatışmalara, Amerikan muharip güçlerinin müdahiliyeti durumu olmayacak. Bu terörle mücadele kampanyası, sahada partner güçleri destekleyerek ve hava saldırı gücümüzü kullanarak nerede IŞİD varlığı varsa, bunları ortadan kaldırmak için istikrarlı ve durmak bilmeyen bir mücadele şeklinde yürütülecek. Ön cephede savaşan partnerlerimizi desteklerken bizi tehdit eden teröristleri yok etmeye dayanan bu strateji, aslında yıllardır Yemen ve Somali'de izlediğimiz başarılı stratejinin aynısı."

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler