YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'nın en zor kararı
Obama'nın en zor kararı
14 Aralık 2009 08:20
Obama'nın başkanlığa geldiği günden bu yana almak zorunda kaldığı en zor karar ne?

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'a 30 bin takviye asker gönderme kararının, Beyaz Saray'a geldiği günden beri almak zorunda kaldığı ''en zor karar'' olduğunu açıkladı. 

Obama, CBS televizyon kanalına verdiği mülakatta, Afganistan'da uygulayacağı yeni stratejiyle ilgili kararı 1 Aralıkta saygın askeri akademi West Point'te ilan ettiği konuşmanın, kendisini en çok zorlayan açıklama olduğunu  belirtti 

Bu kararın "genç başkanın aldığı en çetin karar olup olmadığının" sorulması üzerine, ''Kesinlikle'' yanıtını veren Obama, ''Sanırım bu konuşma, yaptığım en heyecanlı konuşmaydı. Çünkü Afganistan'a gönderilecek genç askerlere bakıyordum, belki de aralarından bazıları geri dönmeyecek'' dedi.      

Irak ve Afganistan'da hayatını kaybeden askerlerin cenaze törenlerine katılmanın da kendisini derinden etkilediğini söyleyen Obama, ''Bundan daha derin bir his yok. Bir başkomutan olarak iyi kararlar almak gibi çok ciddi bir yükümlülüğüm var'' ifadelerini kullandı.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da geçirdiği 11 aya B  notunu verdi 

ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından biri olan ''The Oprah Winfrey Show''a katılan Obama, Beyaz Saray'da geçirdiği 11 ay için kendisine 20 üzerinden 16 anlamına gelen B  notunu verdiğini söyledi.       

Kendisine en iyi not olan ''A'' yerine ''sağlam bir B ''vermesinin nedenini, ''Franklin Delano Roosevelt'in başkanlık döneminden beri yönetimine en ağır görevlerden birinin miras kalmasıyla'' açıklayan Obama, ''Henüz yerine getirilmemiş görevler yüzünden B . Daha sağlık reformu imzalanmadı. Reform onaylanırsa o zaman 20 üzerinden 19 alabilirim'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler