YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'nın başkanlığı düşüyor mu?
Öyle böyle bir iddia değil... Eğer bu iddia doğruysa yasal olarak Obama'nın başkan olması imkansız!
Obama'nın başkanlığı düşüyor mu?
27 Temmuz 2009 / 14:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sağcı ve Cumhuriyetçi kesim, Obama başkan olduktan sonra bir kampanya başlatarak, Obama'nın Hawai'de doğduğunu kanıtlayan "doğum belgesini" kamuoyuna açıklamasını istedi. Bu kesimin iddiasına göre, Obama söylenenin aksine, Hawai'de değil, babasının memleketi Kenya'da doğdu. Yani ABD başkanı olması yasalar çerçevesinde geçerli değil.


Beyaz Saray ise, bu iddialara Obama'nın Hawai yetkililerinin imzaladığı doğum belgesiyle karşılık verdi. Ancak bu belge, "Short Form" denilen ve valiliğin hazırladığı bir belge.

Asıl geçerli olan ise "Long Form" denilen ve hastane tarafından bebek doğduktan sonra hazırlanan belge. Sağcılar, bu belgenin ortaya çıkmasını istiyor. Ancak Beyaz Saray ise, 2001 yılında Hawai'deki hastanenin arşivlerini temizlediğini ve bu belgenin kaybolduğunu söylüyor..

450 bin imza toplandı
İşte tartışma da buradan çıkıyor. Cumhuriyetçi kesim, Obama'nın azledilmesi için yaklaşık 450 bin imza topladı. Bugüne kadar "marjinal" denildiği için dikkate alınmayan bu iddialar, son haftalarda CNN, Washington Post ve New York Times gibi büyük medyalarda da konu oluyor...

En büyük delil babaannesinin sözü
Henüz mainstream medya tarafından "komplo teorisi" olarak adlandırılan ancak bugüne kadar açığa çıkmayan iddialara göre, Obama aslında Kenya'da doğdu. Cumhuriyetçiler, buna kanıt olarak da Obama'nın "üvey babannesi" Sarah Obama'nın bir gazeteye verdiği röportajda "Torunum Mombasa'da doğdu" demesini gösteriyor... Önceki gün CNN'de yayınlanan ve sağcı Lous Dobbs'un şovunda, Dobbs, "Tek bir şey
yapması yeterli ve bu 30 saniye alacak. Bize hastaneden alınan doğum belgesini gösterecek. Tek yapması gereken bu. Ama bunu bile yapamıyor" dedi.

CNN, büyük tepki çeken bu sözlerden sonra yayınladığı açıklamada, Obama'nın kayıtlarının 2001 yılında silindiğini, bu nedenle Beyaz Saray'ın gösterdiği "short form"un ellerindeki tek kanıt olduğunu ve bununla yetineceklerini söyledi. İşte komplocuların iddiaları:

Obama, aslında babasının memleketi Mobasa'da doğdu. Birkaç hafta sonra da Hawai'ye geldi ve burada vatandaş oldu.

Obama'cılar, ABD doğumunu kanıtlamak için 1961 yılında Honolulu Advertiser gazetesinde çıkan doğum ilanını gösteriyor. Ancak doğum ilanın çıkması ile gerçek doğum arasında 8 gün bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler