YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Türkiye mesajı
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Hammer, Obama'nın Türkiye'yi öenmli bir stratejik ortak olarak gördüğünü belirtti...
Obama'dan Türkiye mesajı
23 Ocak 2010 / 10:42 Güncelleme: 23 Ocak 2010 / 10:42

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi önemli bir stratejik ortak olarak gördüğünü belirterek, 2010 yılında ilişkilerde daha da ilerleyeceğini söyledi.

 

 

 

 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Hammer, Yabancı Basın Merkezi'nde Obama yönetiminin ilk yılının değerlendirip, 2010 yılına dair öngörülerde bulundu. Obama'nın göreve gelmesinin ardından Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl bir duruma geldiğine ilişkin bir soru üzerine Hammer, "Başkan Obama, Türkiye ile ikili ilişkileri önemli bir stratejik ortaklık olarak görüyor." dedi.

 

Türkiye'nin sadece NATO müttefiki olmakla kalmadığını, Müslüman dünyasıyla büyük bağları bulunan önemli bir ülke olduğunu ifade eden Hammer, Obama'nın göreve geldikten sonraki ilk Avrupa gezisine Türkiye'yi de dahil etmesinin ana nedeninin bu olduğunu belirtti. Türk hükümetiyle ilişkileri ilerletmek için ortak çıkarları ilgilendiren bir dizi konuda birlikte çalıştıklarını vurgulayan Hammer, "Bu stratejik ortaklığı daha da derinleştirmek bizim çıkarımıza ve umuyoruz ki, bu yıl ilişkilerde daha da ilerleme sağlandığını görmeye devam edeceksiniz. Zaman zaman, belki görüş farklılıkları olan konuları da konuşacağız, ama bence ilişkiler genel anlamda kesinlikle mükemmel. Başkan Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmekten çok keyif aldı ve bu temaslarının devam etmesini bekliyorum." diye konuştu.

Hammer, görüş ayrılığı bulunan konuların neler olduğuna ilişkin bir soru üzerine ise "Hiçbir şekilde bir gerginliğin olduğunu ima etmek istemedim. Sadece bir kısım ülkelerle, üzerinde tamamen mutabık olmadığımız ya da bir parça sürtüşmenin olduğu bazı konular her zaman olacaktır ve ABD, değerlerimiz ve ilkelerimize uygun olarak bu konuları gündeme getirecektir." dedi.

CİHAN

Obama'ya önerimiz...
 // ibrahim çelikoğlu
Obama'nın yapması gereken;Hukuk'tan sapmadan doğruluk,adalet içinde çalışmasıdır.Biz Türk'lerle anlaşması en kolay bir iştir.Hukuk dışı iş yapanların yanında olmasın."Mafya,kese,organize suç örgütlerini kullanıp,işimi yürütüp yok ederim ve işim hal olur"yanlış düşüncedir.Yanlış girişimdir.Adaletle doğruları desteklemesi,kötülüklerden korunmanın tabiatıdır.Özüdür.Türk'leri kötülerin eline bırakmak bunlara taviz ver anlamı taşır
Kaybede...
23 Ocak 2010 11:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler