YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan tarihi itiraf: Evet yaptık!
ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada bazı insanlara işkence uyguladıklarını itiraf etti.
Obama'dan tarihi itiraf: Evet yaptık!
02 Ağustos 2014 / 07:32 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 13:55

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada "Bir ateşkesin ilan edilmesinden dakikalar sonra iki İsrailli askerin ölümü ve bir üçüncüsünün kaçırılmasından sorumlu Hamas ve Filistinli grupları kesin biçimde kınadık, BM de kınadı. Dinlediklerinden emin olmak istiyorum. Eğer bu durumu (Gazze'deki krizi) çözüme kavuşturma çabasında ciddiyseler, o asker mümkün olan en erken zamanda koşulsuz olarak serbest bırakılmalı" dedi.

Obama, "Bir ateşkes, ölümlere son verebilmemiz ve geriye yaslanıp bir süredir biriken temel sorunların bazılarını çözmeye çalışabilmemizin bir yoluydu. İsrail, 72 saatlik bir ateşkese taahhüdünü ortaya koydu ve bu, ihlal edildi. Şimdi bunu tekrar toparlamak zorlu olacak ama bu doğrultuda çabalar göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

Yeniden bir ateşkesin zaman alacağına dikkati çeken Obama, "Eğer İsrailliler ve uluslararası toplum Hamas'ın bir ateşkes taahhüdüne bağlı kalabileceğine dair güven duyamazsa yeniden bir ateşkesi oluşturmanın çok zor olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu ancak aynı zamanda Gazze'deki masum sivillerin korunması için de daha fazlasını yapmaları gerektiğini belirten Obama, Gazze'de yaşananları "yürek burkucu" olarak nitelendirdi. Obama, "Gazze'de iki ateş arasında kalan masum siviller vicdanlarımızda yer etmeli ve onları korumak için daha fazlasını yapmalıyız. Filistinli sivillerin öldürülmemesini sağlamak için mümkün olan herşeyin yapıldığını görmek istiyorum. Orada olanları görmek yürek burkucu" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, İsrail'in, tünel ağlarını Gazze'deki büyük nüfus merkezlerine girmeden de yok edebileceğini kaydederek, "Bence İsrailliler, bu tünel ağlarının yokedilmesi gerektiği noktasında tamamiyle haklılar. (Ama) Bunu, kan dökmeyi azaltarak da yapabilmenin yolu var" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye İsrailli bazı çevrelerce yöneltilen eleştirilere de değinen Obama, Kerry'nin çok sıkı ve ısrarlı bir çalışma sergilediğini, maruz kaldığı eleştirilerin adil olmadığını vurguladı. Obama, "John Kerry oraya gidip bir ateşkese varılması için çalıştığında, onu hepimiz desteklemeliyiz. Daha çabalarını tamamlama fırsatı bulmadan, bir sürü şikayet, önceden tahmin yürütmeler, her şeyde kusur aramalar olmamalı" ifadesini kullandı.

İsrail ordusu, Gazze'de dün sabah saatlerinde Hamas tarafından bir İsrailli subayın kaçırıldığından şüphelenildiğini bildirmiş, söz konusu askerin 23 yaşındaki Hadar Goldin olduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Obama: "Bazı insanlara işkence yaptık" 

ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül 2001’de New York’taki ikiz kulelere düzenlenen terör saldırılarından sonra, gözaltına alınanlara yanlış yaptıklarını belirterek, "Bazı insanlara işkence yaptık" dedi.

Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Obama, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) gözaltına alınanlara kötü muamelede bulunduğunu söyledi.

Beyaz Saray’ın ABD Kongresi’ne bu dönemde uygulanan "ileri sorgulama tekniklerine" ilişkin bir rapor sunduğunu anlatan Obama, saldırı sonrasında birçok şeyi doğru yaptıklarını belirtirken, "Ancak bazı insanlara işkence yaptık. Değerlerimize karşı gelen bazı şeyler yaptık" ifadesini kullandı.

Saldırıların ardından çok büyük baskı altında çalışan ulusal güvenlik timi ve güvenlik güçlerini "baskı altında çalışan vatanseverler" olarak tanımlayan Obama, ABD’nin, kendisi de dahil olmak üzere herhangi bir tarafsız birinin işkence olarak göreceği ileri sorgulama tekniklerine başvurduğunda, çizgiyi aştıklarını kaydetti.

Obama, "Bu anlaşılmalı ve kabul edilmelidir. Ülke olarak bunun sorumluluğunu üstlenmeliyiz ve umarım ki böylece gelecekte bunu tekrar yapmayız" diye konuştu.

Obama'dan önceki ABD Başkanı George W. Bush, 11 Eylül saldırıları sonrasında, istihbarat birimlerinin uyguladığı ve birçok eleştiri alan "ileri sorgulama tekniklerini" savunmuş, bunların kullanımına müsaade etmişti.

Etiketler:
huseyin noldu?
 // kara murat derki!
isminde bir yerde huseyin var, aman ses etmeyin gizli musluman diye butun islam alemi bu herifi gonulden destekledi. gel gorki baskan olan her sahis gibi buda ulkeyi esas yonetenlerin kuklasi olmaktan ileri gidemedi, gidemezdi. esas iskenceyi tabuta konunca goruceksiniz yahudi koleleri....
02 Ağustos 2014 Cumartesi 12:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler