YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan sürpriz adım
Obama'dan sürpriz adım
17 Eylül 2009 15:16
Obama'dan Rusya'ya sürpriz hareket... Obama aldığı kararla şaşırttı... Obama'nın kararının arkadında Rusya ile iyi ilişkiler kurmk mı yatıyor?

ABD eski Başkanı George Bush'un Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne yerleştirmeyi düşündüğü füze savunma sistemi planının Beyaz Saray tarafından rafa kaldırılacağı belirtildi. ABD Başkanı Obama'nın Rusya ile iyi ilişkiler kurmak için bu sürpriz kararı aldığı iddia ediliyor.

The Wall Street Journal gazetesinin 17 Eylül’de yayınladığı haberde; Beyaz Saray’ın, ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde kurulması düşünülen füze savunma sistemi planlarını rafa kaldıracağı bildirildi.

Gazete, haberinde bu kararın verilmesinin temelinde “İran’ın uzun menzilli füze programındaki gelişmelerin beklenilenden daha ağır ilerlediğinin kararlaştırılması ve bu durumun kıta Amerika ve Avrupa’nın birçok başkenti üzerindeki tehdidi azaltmasının” yattığı ifade edildi.

Gazete, en geç önümüzdeki hafta tamamlanması beklenen bulguların Başkan Barack Obama’nın emri üzerine 60 günlük bir inceleme sürecinden geçeceğini ekledi. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen eski ve mevcut hükümet yetkililerinin yorumlarına yer verildi. Haberde, Bush yönetiminin savunma kalkanlarını ısrarla istemesinin nedeni kendini İran’ın uzun menzilli füzelerine karşı korumak olduğu belirtildi.

FÜZE KALKANI RUSYA'YA KARŞI DEĞİL

The Wall Street Journal haberinde,Washington’un ısrar ettiği, sistemin kendi füzelerine tehdit oluşturduğu ifade edilen planın Rusya’ya karşı yapılmadığı öne sürdü. Kendi füzelerinin savunma amaçlı olduğunu iddia eden İran, Batı’nın İran’ın nükleer silah geliştirdiği yönündeki suçlamalarını inkar ettiği belirtildi.

Haberde, İran ve içinde ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın bulunduğu dünyanın altı gücü arasında yapılacak geniş kapsamlı görüşmeler 1 Ekim’de başlayacağı bildirildi. Gazete, Obama yönetimi değerlendirmesinin Avrupa için daha az tartışmalı, bölgesel füze savunma geliştirilmesine kayacağını ifade etti. Gazete Haberinde, Amerikan yönetiminin, İran’ın gelecekte uzun menzilli füzelerini yapmada ilerleme kaydetmesi durumunda, Polonya ve Çek Cumhuriyeti için planlanan savunma sistemine tekrar başlanması için açık seçenek bıraktığı belirtildi.

OBAMA RUSYA İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYOR

Haberde ayrıca Obama yönetiminin, Soğuk Savaş dönemindeki düşmanıyla, NATO’nun eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Gürcistan ve Ukrayna’yı da alacak şekilde genişleme önerisi ve Rusya’nın Gürcistan ile 2008’de yaptığı savaşla gerilen ilişkilerini yeniden kurmak istediğine yer verildi.

ABD’nin, Rusya ile ilişkilerini geliştirme çabası olarak nitelendirilen füze kalkanlarının kaldırılması kararının, eskiden Sovyet Bloğu’nda yer alan Doğu Avrupa’daki müttefiklerinin alarm vermesine neden olabileceği belirtildi. Haberin sonunda, ismi açıklanmayan kıdemli bir askerin “Polonyalılar oldukça gergin” sözlerine yer verildi.

Aklın,mantığın almadığı batı.
 // ibrahim çelikoğlu
Bizim geleneğimizde,fıtratımızda doğruluk vardır.Desturumuz;"Doğru yolda gidipte,kaybolana rastlanmamıştır."Fakat bizler bu batının elinde hep kaybolduk.Yolumuzu şaşırdık.Kimin yanlış,kimin doğru yapmak istediğini anlayamaz olduk.Biz Almanya'da,ABD Askeri üst'e
ABD'lilerle görüştük,"isteğimiz iyilikten başka birşey değil" dedik.
24 yıldır peşimizde kafa tası peşine düştüler.Ne
yapacaklarını bimiyorlar.Bizden tavsiye;Bizim gibi dürüst olup,doğ...
18 Eylül 2009 23:09
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler