YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan saldırıya kınama
Obama'dan saldırıya kınama
01 Nisan 2011 20:58
ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki BM bürosuna saldırıyı kınadı.

Obama, saldırının ardından yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı sert dille kınadı ve saldırıda ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Sükunet çağrısında bulunan ABD Başkanı, ''Sükunetin öneminin altını çiziyoruz ve bütün taraflara şiddetten vazgeçme ve sorunları diyalogla çözme çağrısı yapıyoruz'' ifadesini kullandı.

Mezar-ı Şerif'teki BM bürosuna yönelik saldırıda, 7 yabancı BM çalışanı ile 4 Afgan gösterici ölmüştü.

BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MUN'DAN KINAMA

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentindeki, BM'nin Afganistan'a Yardım Misyonu (UNAMA) ofisine yapılan saldırıyı ''şiddetle'' kınadı.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamasında, Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan Genel Sekreter, saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu belirterek ''bu korkunç ve korkak saldırının hiçbir mazereti olamayacağını ve saldırıyı şiddetle kınadığını'' bildirdi, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.

BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak konuyla ilgili sorular üzerine saldırıda ciddi sayıda insanın öldüğünü, ancak halen net bilgilere ulaşamadıklarını, o yüzden saldırıda yaralananlar ve ölenler hakkında sayı vermek istemediklerini söyledi. Hak, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Afganistan Özel Temsilcisi Staffan Di Mistura'nın Mezar-ı Şerif'e varınca kendilerine bilgi vereceğini kaydetti.

Hak, bir soru üzerine, BM binasını koruyan güvenlik görevlilerinin de ölenler arasında olduğunu düşündüklerini belirtti.

Bölgeden iki kişinin kafasının kesildiği yönünde haberler geldiğinin hatırlatılması üzerine, Hak şu an kesin bilgilere ulaşamadıklarını söylemekle yetindi.

Bölgeden gelen haberlerde Mezar-ı Şerif'te, ABD'nin Florida eyaletinde 20 Martta Kur'an-ı Kerim'in bir kopyasının yakılmasını protesto edenlerin BM bürosuna yaptığı saldırıda 7 yabancı BM çalışanı ile 4 Afgan göstericinin öldüğü bildirilmişti, ancak sayının yükselmesinden korkuluyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler