YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan rehine ölümleri açıklaması
ABD, Ocak ayında Afganistan-Pakistan sınırında El-Kaide'ye karşı yapılan operasyonda bir ABDli ve bir İtalyan rehinenin de öldüğünü açıkladı
Obama'dan rehine ölümleri açıklaması
23 Nisan 2015 / 21:03 Güncelleme: 23 Nisan 2015 / 21:07

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Ocak ayında Afganistan-Pakistan sınırında El-Kaide'ye karşı insansız hava araçlarıyla yapılan operasyonda iki rehinenin de öldüğünü açıkladı.

Obama, rehinelerden birinin Warren Weinstein isimli bir ABD vatandaşı, diğerinin ise Giovanni Lo Porto adlı bir İtalyan olduğunu duyurdu.

"Tüm sorumluluk benim"

Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Obama, ölen rehinelerin ailelerine taziyelerini sunadu. Operasyon anında rehinelerden haberleri olmadığını vurgulayan Obama "Terörle mücadele operasyonlarımızla ilgili tüm sorumluluğu üstleniyorum. Olanlardan dolayı üzüntülü olduğumu belirtiyorum" dedi.

Beyaz Saray, rehinelerin hayatını kaybettiği operasyonda, ABD'li El Kaide lideri Ahmed Faruq'un da öldüğünü duyurdu.

Ölen iki rehine

ABD'li müteahhit Weinstein yedi sene çalıştığı Pakistan'da, Ağustos 2011'de Lahor kentindeki evine giren silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Pakistan'da kaybolan İtalyan yardım görevlisi Lo Porto'dan ise Ocak 2012'den beri haber alınamıyordu.

1-851.jpg

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler