YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan muhaliflere eğitim planı
Obama'dan muhaliflere eğitim planı
18 Eylül 2014 03:05
ABD Başkanı Barack Obama, Suriyeli muhaliflere askeri ekipman ve eğitim verilmesini öngören düzenlemenin ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasıyla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede önemli bir adım attıklarını bildirdi.

Başkan Obama, Temsilciler Meclisi’nde, Suriye’deki ılımlı muhaliflere eğitim ve askeri ekipman sağlamak için kendisine yetki verilmesini sağlayan düzenlemenin kabul edilmesi nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

"Bugün ABD Temsilciler Meclisi, IŞİD olarak bilinen terör grubundan kaynaklanan tehditle mücadelede önemli bir adım attı" ifadesini kullanan Obama, geçen hafta yaptığı konuşmada, kapsamlı ve sürdürülebilir bir terörle mücadele stratejisi takip etmeleri gerektiğini anlattığını ve bugünkü oylamada da her iki parti üyelerinin oylarının bu stratejinin kritik bir parçasını oluşturduğunu kaydetti.

IŞİD hedeflerine yönelik askeri harekata devam edilirken, bugünkü düzenlemenin, Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitmek ve askeri ekipman sağlamak noktasında yetki vermeye daha da yaklaştırdığını belirten Obama, yardımla birlikte, Suriyeli muhaliflerin, krizi çözecek siyasi çözüm için şartları hazırlarken aynı zamanda kendilerini koruyabileceğini, Suriye’deki IŞİD unsurlarını geri püskürtebileceğine değindi.

Suriyeli muhaliflerin eğitiminde ABD askerinin bu ülkeye girmeyeceği bilgisini veren Obama, açıklamasında "Bu eğitim programı bölgedeki ülkelerin ortaklığıyla Suriye'nin dışında yönetilecek. Herhangi bir ABD askeri personeli, bu programın parçası olarak Suriye'de bulunmayacak" ifadesine yer verdi.

Bölgedeki ve dünyadaki ülkelerin IŞİD ile mücadelede bir araya geldiğini kaydeden Obama, "ABD belirli bir fark yaratabilir. Bugünkü Temsilciler Meclisi'nin oylaması bu farkın oluşturulmasına dönük bir adım ve Senato'nun da bu düzenlemeyi gecikmeden geçirmesi çağrısında bulunuyorum" değerlendirmesini yaptı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler