YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan mali yardım
Obama'dan mali yardım
13 Ocak 2010 08:27
Karzai, ABD'nin ülkeleri için yaptıkları yardımlara minnettar olduklarını açıkladı

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkesine yapılan Amerikan mali yardımıyla ilgili olarak, ''ABD, Afganistan'a hiç bir zaman açık çek vermedi, ancak Washington'dan gönderilen az bir para için de minnettarız'' dedi.

Karazi, ABC News'e yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Baracak Obama'nın geçen ay Afganistan'daki yolsuzluklar nedeniyle ABD yardımında ''artık açık çek olmayacağı'' yönündeki ifadeleriyle ilgili bir soru üzerine,  ''Biz asla açık çek almadık, ancak Afganistan'a gelen küçük bir para (mali yardım), küçük bir yardım için bile minnettarız'' diye konuştu.

Amerikan halkının kendilerine yardım için ödeme yapmasını istemeye hakları olmadığını ifade eden Karzai, Afganistan'ın korunması ve gelişmesini kendilerinin sağlaması gerektiğini söyledi.

ABD'den gelen yardımı olumlu karşıladıkların ve gelen her kuruşun kendileri için milyonlar değerinde olduğunu belirten Karzai, şimdiye kadar aldıkları yardım için minnettar olduklarını kaydetti.

Karzai, başında olduğu hükümetin 2011'de güvenlik konusundaki hazırlıkları tamamlamamış olsa bile sorumlulukları tamamen devralacağını, bu tarihin kendileri için uygun ve itici bir güç olacağını dile getirerek, ''Bu (tarih), kendi kaynaklarımızı kullanma, kendi değerlerimizle yaşama ve kendi ülkemizi koruma açısından bizi daha sıkı çalışma, güvenlik güçlerini kuvvetlendirme, eğitimlerini tamamlama konusunda daha çok çaba göstermeye itecektir'' diye konuştu.

Amerikalılar ve diğer müttefik güçlerin uzun yıllar kendilerini destekleyeceğini bildiklerini ifade eden Karzai, ''Ancak yine de, Afganistan'ın kendi kendini idame ettirebilen bir ülke olmaya ihtiyacı var'' dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler