YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Libya açıklaması
Obama'dan Libya açıklaması
23 Mart 2011 09:32
Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendiren ABD Başkanl Obama Libya'daki duruma dahil olmanın ABD'nin yararına olduğunu söyledi...

Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin son durağı olan San Salvador'da konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Ortadoğu'daki duruma, özellikle de Libya'daki duruma, müdahil olmanın ABD'nin 'ulusal çıkarına' olduğunu" söyledi.

Obama, düzenlediği basın toplantısında, "Nerede halkına karşı hoyratça, acımasızca davranan ve onu tehdit eden bir diktatör varsa, BM'nin kararı çerçevesinde, o diktatöre karşı birşeyler yapmak, müdahale etmek, zannedersem ABD'nin ulusal çıkarınadır" şeklinde ifadeler kullandı.

"Eğer Mısır ve Tunus gibi Arap ülkeleri otoriter bir rejimden demokratik rejime geçebilme başarısını gösterebilirlerse, bu ülkeler bölgedeki diğer ülkeler için, 'demokrasiye barışsever bir şekilde geçme' bakımından birer model oluşturmuş olurlar" diyen Obama, sözlerini  "Ama şayet, sınırlarındaki mülteci yığılmasından dolayı, kaosa sürüklenirlerse, bu durum bütün bölgeyi kötü etkiler ve taşkınlıklara yol açar" şeklinde tamamladı.

İKTİDARA TUTUNMAYA ÇALIŞACAK

ABD Başkanı Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, uluslararası koalisyonun kendisine karşı başlattığı askeri operasyona rağmen iktidara tutunmaya çalışacağı yönünde uyarıda bulundu.

Amerikan haber kanalı CNN'e yaptığı açıklamada, "Kaddafi, iktidara tutunmaya çalışacaktır, bekleyecektir, saklanmaya çalışacaktır ama hiç kimse unutmamalı ki, Kaddafi'yi iktidardan uzaklaştırmak için ABD'nin, askeri seçenek dışında, başka seçenekleri de vardır" diye konuştu.

Obama, ABD'nin Libya'ya karşı ekonomik yaptırımları genişlettiğini, Libya liderinin mal varlığını dondurduğunu ve gerekirse Washıngton'un daha geniş bir baskı yelpazesine başvurabileceğini söyledi. (AA)

SİYAH BUSH ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR !
 // BATUHAN
Özenle seçilmiş ifadelerle kim kendi halkına zulmederse tepesinde bizi bulur sözü hiç samimi ve masum gözükmüyor, dünya düzenini biz belirleriz tehdidinde bulunup bombalama dışında siyasetide istedikleri gibi ayarlayacaklarını söylüyor. Çok enteresan adalet için değilde ulusal çıkarları için bombalıyorlarmış demekki libya onların petrol pompacısıymış. Uyanalım vatandaşlar bir anevvel güçlenelim yoksa dönen fırıldaklar ortada bu gün onlara yarın da bize....
23 Mart 2011 09:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler