YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Kuzey Kore ve İsrail'e üstü kapalı çağrı!
Obama'dan Kuzey Kore ve İsrail'e üstü kapalı çağrı!
17 Ekim 2015 00:15
ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin nükleer silahların yok edilmesi konusunda ciddi bir görüşme istemesi halinde buna hazır olduklarını söyledi.

Barack Obama, Beyaz Saray'da Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İran ile bu yaz varılan nükleer konulardaki anlaşmayı hatırlatan Obama, İran ile ciddi olduğu için görüştüklerini ancak Kuzey Kore'nin ciddi olduğu konusunda bir gösterge bulunmadığını dile getirdi.

Obama, Güney Kore'nin Kuzey ile ilişkileri geliştirme yönündeki çabalarını desteklediklerini belirterek, İran ve Küba örneklerini gösterdi ve benzer başka ülkelerle de ilişki kurmaya hazır olduklarını kaydetti. Obama, "Ama Pyongyang aradığı ekonomik gelişmeyi nükleer silahları bırakmadıkça elde edemeyeceğini anlamalı" dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park da Obama'ya katıldığını belirterek, "Burada önemli olan nükleer silahları terk edeceklerine dair Kuzey Kore tarafından samimi bir istek görmek" diye konuştu. 

Tek yol iki devletli çözüm 

Obama, İsrail-Filistin konusundaki bir soru üzerine de Kudüs ve diğer yerlerdeki şiddet olaylarından endişe duyduklarını ve masum kişilere yönelik şiddeti kınadıklarını söyledi.

"İsrail'in temel hukuku ve kamu düzenini sürdürme ve halkını bıçaklı saldırılardan koruma hakkı olduğuna inanıyoruz" diyen Obama, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a da şiddeti ve yanlış anlamaları körükleyebileceği gerekçesiyle kullandıkları dili yumuşatma çağrısında bulundu.

Obama, iki devletli çözümün İsrail ve Filistinliler için tek yol olduğunu vurgulayarak,  bu konuda yapılan ancak kesilen görüşmelerin yeniden başlamasına yardım etmek için hazır olduklarını ifade etti.

ABD Başkanı, "İsrail'in gerçekten güvenli bir yer olmasının, Filistin yönetiminin de halkının arzularını karşılamasının tek yolu, iki tarafın barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet olmasıdır" ifadesini kullandı.

Kudüs'teki kutsal mekanlara saygı duyulması gerektiği çağrısında da bulunan Obama, "Bu yerlerde ve çevresinde paylaşım içinde ibadete izin veren durum devam ettirilmeli" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler