YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan kurban bayramı mesajı
Obama'dan kurban bayramı mesajı
17 Kasım 2010 07:03
Bayram sevinci Moğolistan’dan ABD’ye tüm dünyayı sardı. Milyonlarca Müslüman, Kurban Bayramı coşkusu yaşadı

Kurban Bayramı tüm dünyada coşkuyla kutlandı. Kutlamaların sevinç içinde geçtiği ülkelerden birisi de Moğolistan’dı. Kimse Yok Mu? derneğinin Moğolistan’da yaptığı kurban kesimi binlerce ailenin yüzünü güldürdü. Kazakistan’ın başkenti Almatı’da da camilerin yetersiz kalması üzerine yaklaşık 20 bin kişi soğuk havaya rağmen dışarıda namazını eda etti. Macaristan’ın başkenti Buda peşte’de yaşayan Türkler de, bir araya geldi. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de bayram coşkusu vardı. Nüfusunun yüzde 92’sini Budistlerin teşkil ettiği Tayland’daki Müslümanlar coşku içinde Kurban Bayramı’nı kutladı. İsveç’te Türkler Stockholm, Göteborg ve Malmö’de namazlarını kıldı.

BARACK OBAMA’DAN KUTLAMA MESAJI

ABD Başkanı Barack Obama, Kurban Bayramını kutlayan liderler arasındaydı. Obama, mesajında kurbanın, üç ilahi dinin paylaştığı ortak değerleri anımsatan bir gelenek olduğunu kaydetti. Başkan Obama, Amerikan halkı adına, tüm hacı adayları ile Müslümanlar’ın Kurban Bayramı’nı kutladığı mesajını Arapça “Eid Mubarak” (Bayramınız mübarek olsun) diyerek tamamladı.

KALABALIK SOKAKLARA TAŞTI

Azerbaycan vatandaşları ve burada yaşayan Türkler, başkent Bakü’de bulunan İlahiyat Camisi’nde bir araya geldi. 3 bin kişinin katıldığı bayram namazı, yoğun ilginin olması dolayısıyla iki defa kılındı. İki milyon Müslümanın yaşadığı Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ibadete açık tek cami olan Banya Başı’nda yüzlerce kişi, bayram namazını kalabalık yüzünden avluda kılmak zorunda kaldı. • MURAT DÜZYOL MOĞOLİSTAN

Mahşerin provası

Mekke’deki hacı adayları, bir taraftan hacı olmanın diğer taraftan Kurban Bayramı’nın sevincini birlikte yaşadı. Arife Günü Arafat’a çıkan hacı adayları, gün batımıyla Müzdelife’ye geçti. Arafat ve Müzdelife vakfelerini tamamlayan hacı adayları, Kurban Bayramının ilk saatlerinde Mina’ya ulaştı. Mina’da Cemrat-ül Kübra adı verilen büyük şeytanı temsil eden cemerata 7’şer taş attı. Bayram sabahı kurban kesiminin ardından tıraş olan adaylar, ihramdan çıkarak ‘’Hacı’’ oldu. Milyonlarca hacı adayının Mina’ya ulaşırken verdiği görüntü mahşerin provası gibiydi.

İhtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtıldı

Bayram namazı, başta Bosna-Hersek olmak üzere Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ’daki camilerde yoğun katılımla kılındı. Saraybosna ile Mostar, Travnik, Bihaç, Gorajde, Tuzla ve Zenica gibi önemli kentlerde Boşnaklar sabahın erken saatlerinde camileri doldurdu. Kimse Yok mu Derneği’nin organizasyonuyla kurbanlıkların etleri, Afganistan’ın başkenti Kabil’de ihtiyaç sahibi halka dağıtıldı. Kanlı olaylar ve siyasi istikrarsızlığın devam ettiği Kırgızistan’da ise, bayram namazı göz yaşları içinde kılındı. Yunanistan’ın cami bulunmayan başkenti Atina’da binlerce Müslüman, namazı sokaklarda kıldı. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler