YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan kritik İncirlik talimatı
Obama'dan kritik İncirlik talimatı
31 Ekim 2015 01:22
ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), ABD Hava Kuvvetleri’ne ait yaklaşık bir düzine F-15 savaş uçağını, İncirlik Üssü’ne göndereceği bildirildi.

Pentagon’da basın mensuplarına açıklamada bulunan üst düzey yetkili, Obama yönetimin DAEŞ ile mücadele kapsamında İncirlik Üssü’nde bulunan ABD uçaklarına yeni ilaveler yapılacağını söyledi.

ABD’nin, "tank katili" olarak bilinen A-10 Thunderbolt II tipi uçaklarının bulunduğu üsse ilave olarak yaklaşık bir düzine F-15 savaş uçağının da intikal edeceğini kaydeden yetkili, yeni uçakların üsse ne zaman ulaşacağına dair şu aşamada bilgi veremeyeceklerini kaydetti.

Yetkili ayrıca, uçaklarla birlikte ne kadar personelin üsse gideceğine dair bilgi paylaşmadı.

Öte yandan, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Philip Breedlove da Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, "İncirlik Üssü’ndeki kapasitemizi iki yönden artırmaya bakıyoruz. Birincisi, Doğal Kararlılık Operasyonlarına daha fazla destek vermek, ikincisiyse NATO çerçevesinde müttefikimiz Türkiye’nin hava sahasına ilişkin endişelerini gidermesine yardımcı olmak" ifadesini kullandı.

F-15 savaş uçakları her türlü hava şartlarında görev yapabilmeleriyle biliniyor. Yüksek manevra yeteneği bulunan bu uçaklar, hava muharebelerinde üstünlük sağlamak üzere tasarlanmış durumda. F-15 manevra yeteneği, ivmelenme, menzil, silah donanımı ve gelişmiş radar, yön bulma sistemleriyle üstün uçaklar sınıfında yer alıyor. Elektronik sistemi birden fazla düşman uçağını tespit etme, bilgi toplama, izleme ve taarruza uygun olan F-15 uçaklarının silah donanımı, bir kişinin güvenli ve verimli bir şekilde hava muharebesi yapmasına imkan verecek şekilde tasarlandı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler