YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan kayıt dışı sözlerine yayım izni
ABD Başkanı Barack Obama, the Des Moines Register gazetesine, başkanlığının ikinci dönemine dair planlarıyla ilgili yayımlanmamak üzere söylediği bölümlerin, gazetenin protestosu üzerine yayımlanmasına izin verdi.
Obama'dan kayıt dışı sözlerine yayım izni
25 Ekim 2012 / 09:06 Güncelleme: 25 Ekim 2012 / 09:09

Obama, Iowa eyaleti merkezli gazeteye verdiği röportajda, başkanlığının birinci döneminde hayata geçiremediği göçmenlik reformundan bahsederek, ikinci döneminde, göçmenlik reformunun kanunlaşacağına yönelik güveninin tam olduğunu söyledi. Obama, bu konuda Kongre ile eşit düzeyde pazarlığı başarabileceğini kaydetti.

Obama, ''Göçmenlik reformu konusunu gelecek yıl halledeceğimizden eminim. Yayımlanmamak üzere, gayet açık sözlü söyleyebilirim. İkinci dönemi kazanmalı mıyım, ikinci dönemi kazanacak olmamdaki büyük neden, Cumhuriyetçi başkan adayı ve Cumhuriyetçi Parti'nin ülkenin en hızlı büyüyen demografik grubuna, Latin toplumuna çok yabancılaşmış olması'' dedi.

Obama, bu nedenle, Cumhuriyetçi Parti'nin de seçimden sonra göçmenlik reformu konusuna büyük ilgi göstereceğinden emin olduğunu ifade etti.

Obama ayrıca, seçimlerden sonra iki partinin, ''bütçe açığının azaltılması, önceki başkan George Bush döneminde zenginlere getirilen vergi kesintisinin sona ermesi'' gibi ABD'nin ''mali sağlığı'' konusunda bir anlaşmaya varacağına inandığını dile getirdi.

İkinci döneminin ilk yılında, bu konularda çözüm sağlamasının kendilerine, ''ideolojik olmayan tarihi önemdeki bazı konulara da odaklanma imkanı sağlayacağını'' ifade eden Obama, şirketlere yönelik vergi reformundan örnek gösterdi.

Gazetenin, bu bölümleri yayımlamamanın ''Iowa seçmenlerine hizmet etmemek anlamına geleceğini'' belirterek, Obama'yı protesto etmesi üzerine, ABD Başkanı bu bölümlerin de yayımlanmasına izin verdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler