YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan "Flint felaket bölgesi olsun" talebi  ​
Obama'dan "Flint felaket bölgesi olsun" talebi ​
16 Ocak 2016 03:41
ABD'nin Michigan eyaletinde bir süredir musluklardan kirli suyun akması nedeniyle Vali Rick Synder, Başkan Barack Obama'dan krizin yaşandığı kenti "felaket bölgesi" ilan etmesini talep etti.

Michigan eyaletinde Genesee County'ye bağlı Flint kentindeki içme suyu krizi nedeniyle eyalet düzeyinde acil durum ilan eden Vali Synder, Obama'nın da kenti "felaket bölgesi" ilan etmesini istedi.

Synder'ın Başkan Obama'dan yaptığı talepte, Flint sakinlerine ev, onarım ve sigorta yardımı yapılması, devlet okullarının ve zarar görmüş boruların onarılması gibi konular bulunuyor. 

Valinin talebiyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın valinin talebini düşündüğü ve en kısa sürede cevap verileceği ifade edildi. 

Detroit'in 112 kilometre kuzeybatısında bulunan 100 bin kişinin yaşadığıFlint'deki kriz nedeniyle ulusal güvenlik birimleri, bölge sakinlerine şişe suyu dağıtmakla görevlendirildi. 

Uzmanlar, kentteki kirli suyun, çocukların kanında zehirli kurşun oranın yükselmesine ve birçok hastalığa neden olabileceğini belirtiyor.

- Savcı soruşturma açtı -

Flint'te musluklardan kirli su akması sonucunda halkın devam eden şikayetleri nedeniyle Michigan Savcısı Bill Schuette, soruşturma açtı. 

Kriz nedeniyle açıklamada bulunan Savcı Schuette, "21'inci yüzyıl Amerikasında kimse mutfak musluğunu açmaktan korkmamalı" dedi. 

Merkezi ve yerel yetkililer, toplum liderleri ve Flint sakinleriyle konuyu görüşerek eyalet yasalarına göre soruna çözüm bulmayı umduğunu bildiren Schuette, "Ailere bu konuda yardımcı olarak devletimize olan güveni yeniden sağlayabiliriz" diye konuştu.

Sorunun, mali sıkıntıdaki kentin, 2 yıl önce su ihtiyacını, para tasarrufu amacıyla Flint Nehri'nden sağlanmaya başlamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler