YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan flaş Suriye kararı
Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bir araya G20 liderlerinin akşam yemeğinde Suriye’ye müdahale konusunda liderler çok sert konuştu.
Obama'dan flaş Suriye kararı
06 Eylül 2013 / 12:41 Güncelleme: 06 Eylül 2013 / 12:42

ABD Başkanı Barack Obama, kınama ve yaptırımların işe yaramadığını, sınırlı da olsa askeri operasyon yapacaklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi gündemde yer almadığı gerekçesi ile Suriye konusunun yemekte konuşulmasını istemişti. Petergof Sarayı’nda gerçekleşen akşam yemeğinde liderler söz alarak düşüncelerini dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yemekte yaptığı konuşmada, Suriye konusunda artık harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Suriye’de Esed rejiminin kimyasal silah kullandığını, ellerinde yeterli deliller olduğunu kaydeden Obama, BM Güvenlik Konseyi’ni saldırı için ikna etmelerinin mümkün olmadığını söyledi ve “Artık sınırlı da olsa askeri bir müdahale gerekiyor…” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in kendisi gibi düşünmediğini ifade eden Obama, “Bugüne kadar siyasi ve diplomatik olarak çözmeye çalıştık olmadı. Putin benim gibi düşünmüyor ama kimyasal silah kullanıldı. Elimizde sarin gazı kullanıldığına dair deliller var. İnsanlardan alınan numuneler var. Gösterebiliriz.” şeklinde konuştu.

Suriye’de uluslararası hukukun ihlal edildiğini, bunun bir cevabı olması gerektiğini savunan Obama, Suriye konusunda her türlü uzlaşma arayışı içinde olduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Obama şu değerlendirmelerde bulundu: “Güvenlik Konseyi’ni saldırı için ikna etmek mümkün değil. Bu norm çiğnenirse bütün normlar çiğnenecektir. Bu dünyayı daha tehlikeli hale getirecek. Esed sahada avantaj elde etmişken neden kimyasal silah kullansın diyenler var. Orada barış gösterisini yapanları öldüren de Esed’di. Artık sınırlı bir müdahale yapmak gerekiyor.”

Kanada Başbakanı Stephen Harper, Obama ile aynı düşündüklerini, muhaliflerin bir kısmının terörist olduğunu bilmelerine rağmen, kimyasal silah kullanılmasına sessiz kalamayacaklarını kaydetti.

Rusya - İngiltere "küçük ada" kavgası

İngiltere Başbakanı David Cameron, Obama’ya destek verirken, Rus diplomatların İngiltere’ye “artık küçük ada” şeklinde alaylı ifadelerde bulunduğu iddia edildi.

Cameron konuşmasında bu değerlendirmelerin Ruslar tarafından yalanlandığını belirtirken, İngiltere'nin dünya ölçeğinde bir ülke olduğunu söyledi.

Cameron, Rusya Devlet Başkanı’nın Esed rejiminim kimyasal silah kullanması ile ilgili konuda gerçeklerden kilometrelerce uzakta olduğunu iddia etti.

Rus yetkililerin alaylı ifadeleri, Suriye’de kimyasal silah kullanımının İngiliz gizli servisi MI6’nin Guta’dan topladığı numuneleri incelediği ve sarin gazı tespit ettiğini açıklamasının üzerinden yaptığı kaydedildi.

İtalya Başbakanı Enrica Letta, BM Güvenlik Konseyi’ni adres gösterdi. Brezilya lideri Vilma Roussef ise Suriye’de duygusal olunmamasını ve askeri çözüme karşı olduklarını belirtti.

Rus vekiller ABD seyahatini iptal etti

Bu arada Rusya parlamentosundan milletvekilleri ABD’ye giderek Kongre üyelerini ikna için çalışmada bulunacaklardı. Duma Başkanı Sergey Narışkin ABD ziyaretini iptal ettiklerini açıkladı.

Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov ise attığı tweette Obama’yı “savaş başkanı” olmakla suçladı.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler