YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Çin'e : Yanlış anlaşıldı
Obama'dan Çin'e : Yanlış anlaşıldı
30 Nisan 2015 14:13
ABD Başkanı Obama, Çin öncülüğünde kurulan bankaya karşı olmadıklarını olanların tamamının bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi

ABD Başkanı Barack Obama, Çin öncülüğünde kurulan ve ABD kontrolündeki Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'na rakip olarak görülen Asya Altyapı Yatırım Bankası'na (AIIB) karşı olmadıklarını söyledi.

Obama, son haftalarda ABD'nin AIIB'e karşı olduğuna yönelik algının basın ve haberlerin oluşturduğu yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi ağırlayan Obama, "Eğer AIIB, yüksek borç verme standartlarına ulaşırsa bu hepimiz için iyi olacaktır." dedi.

Obama, "ABD'nin birtakım müttefikleri bu açıklamanın daha erken yapılmasını ummuş olabilirler. İngiltere ve Güney Kore'yle birlikte ABD'nin yakın müttefiki olan birçok ülke bu bankaya üye olan ülkeler arasında bulunuyor. Bazı eski görevlilerin ve Çin basınının önde gelen kuruluşlarının açıklamaları, ABD'nin Asya'daki altyapıyı geliştirme konusunda Çin'in ortaya attığı bu parlak fikri sabote etmeyi amaçladığı algısını oluşturdu.

WSJ'de yer alan habere göre, bu eski görevliler Çin'in ABD'nin ne düşündüğüne bakmaksızın bu bankayı kuracağını ve bu bankya katılım için büyük bir izdiham yaşanacağını düşünüyordu.

Çin bankayı kurma girişimleri konusunda ABD'nin cevabının ne olacağını önemsemediğini belirtmiş ve girişimlerine devam etmişti. Aralarında İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerin bulunduğu birçok ABD müttefiki, Çin'in kurduğu bu bankaya kurucu üye olmak için başvurdu. ABD basını bu ülkelerin adımlarını fırsatçılık olarak duyurmuştu.

Obama da, ABD'nin bu bankaya karşı olduğu algısının tamamen medya yüzünden olduğunu söyledi. 

Çin'e sert eleştiriler vardı 

Obama açıklamasının daha sonraki bölümlerinde ise yine Çin'e sert mesajlar göndermekten çekinmedi. Çin'i komşu ülkelerle toprak anlaşmazlıklarında avantaj elde etmek için kuvvet tehdidine başvurmakla suçlayan Obama, müttefiki Japonya'yı korumaya kararlı olduklarını teyit etti, ülkesinin, Senkaku takımadası dahil Japonya'nın kontrolündeki tüm toprakları koruyacağının altını çizdi.

Hem Obama hem de Abe Çin'in Güney Çin ve Japon denizlerindeki eylemlerinden duydukları ortak endişeyi dile getirirken, tüm tehditlere karşı birlikte mücadele etme ve savunma alanındaki işbirliğini güçlendirme konusunda da anlaştılar

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler